Ochranné faktory SPF a LSF

Článek o SPF faktoru jste tu mohli vidět velmi nedávno, přesto jsem si ale později uvědomila, že jsem zapomněla zmínit faktor LSF, který vás při výběru některých krémů může zmást. Upozornila mě na to mailem jedna milá čtenářka, za což bych jí ráda poděkovala. Dnes si tedy dáme ještě jeden krátký doplňující článek, v kterém bych se vám pokusila objasnit rozdíly mezi těmito faktory. Budu moc ráda, pokud to bude prospěšné někomu, kdo se třeba chystá na dovolenou, nebo by prostě jen rád do opalovacích přípravků trochu víc pronikl.

LSF-faktor-opalovani

Zdroj fotky: www.marieclaire.cz

Co vyjadřuje SPF faktor

Ještě jednou si zopakujeme, co vyjadřuje SPF faktor. Číslo SPF faktoru zjednodušeně vyjadřuje, kolikrát s ním můžete prodloužit pobyt na slunci, aniž by vaše pleť zčervenala. Například SPF 30 tedy prodlužuje pobyt na slunci 30x. Nejběžnější bezpečná doba na slunci, před tím než normální pleť nějak utrpí, je asi 15 minut. Pokud si tedy chcete spočítat, jak dlouho vás krém ochrání, násobte faktor patnácti. Například SPF 20 by vás tedy mělo ochránit na zhruba 300 minut.

Nezapomeňte ale, že v extrémních podmínkách (např. u moře) dochází k otírání krému ručníkem, narušování ochrany vodou atd. Berte tedy tyhle počty spíše orientačně a ideálně se opalovacím přípravkem natírejte každé dvě hodiny.

Co znamená LSF faktor

Většina opalovacích krémů na sobě nese označení SPF filtru, který už jsme si tu snad dostatečně vysvětlili a celkově je hodně známý, takže by s ním neměl být problém. Co ale pokud na krému najdete označení LSF? Tenhle faktor sice není až tak rozšířený, ale na některých přípravcích ho najít můžete a určitě by neměl být žádným důvodem k obavám.

LSF je vlastně obdobou SPF faktoru a vyjadřuje násobek času, po který člověk může být na slunci, aniž by došlo ke spálení pokožky. Pokud tedy snesete být bez spálení pokožky na slunci například běžných 15 minut LSF 8 tuhle dobu prodlouží 8x a je z ní rázem 120 minut. Je to tedy obdobné jako u SPF faktoru.

Přidat komentář