Jak používat olej na pleť i vlasy

Vyživuje pleť i vlasy, bojuje proti vráskám, čistí póry… Olej zažívá návrat na výsluní. Bylo načase, jeho blahodárné účinky jsou prověřené staletími.

Není to tak dávno, co nám představa oleje jako pomocníka při péči o pleť připadala naprosto šílená. Vždyť budeme celé mastné, budeme se lesknout, pleť bude plná pupínků, děsily jsme se. Olej jsme byly ochotné pustit maximálně do kuchyně a možná ještě tak do auta, aby se nezadřel motor. Přiznejme si ale, že jsme se mýlily. A pořádně! Olej zažívá renesanci. Starou pravdu, kterou znali ve starém Egyptě i Mezopotámii, jsme musely znovu objevit. Olej je prostě lék – i na neduhy pleti.

Jak je vybírat a používat

Oleje, které mají blahodárné účinky na pleť s obličeje, pokožku těla i vlasy, by měly obsahovat stoprocentní čisté rostlinné výtažky. Mezi nejznámější patří růžový, arganový, mandlový, olivový, makadamový, jojobový a mnohé další. Léčí akné, vyživují suchou pleť, pomáhají regenerovat pokožku i vlasy, hydratují, zpevňují. Zvládnou toho opravdu hodně. Můžete je přimíchat do svého oblíbeného krému nebo použít samostatně. Některé krém úplně nahradí, jiné fungují jako sérum. Záleží na typu pleti. Prodávají se i přípravky s obsahem oleje. Populární jsou odličovače na olejové bázi, vlasové olejové masky či masážní oleje. Aby se co nejlépe vstřebaly, používejte je na vlhkou pleť či vlasy. Nezapomeňte si hlídat etikety. Přípravky s minerálními oleji (mineral oil), které se vyrábějí z ropy, by měly být už dávno passé.

Nevíte, jak a na co je používat? Zda si máte pořídit čisté panenské oleje, nebo spíše krémy na olejové bázi? A co přípravky na vlasy? Na všechny tyto otázky známe odpovědi. Stačí se začíst…

Jaké přípravky jsou vhodné na suchou pleť?

Pro suchou pleť jsou nejlepší přípravky s mandlovým či růžovým olejem, samotné oleje však raději nepoužívejte. Mají tendenci pleť ještě více vysušovat – mazové žlázky totiž dostávají informaci, že na kůži je dostatek mazu, a utlumují svou činnost. Pleť pak ještě více vysychá.

Je lepší míchat oleje s krémy, nebo je používat samostatně?

Záleží na typu pleti. Například mastná je překvapivě snese v čisté podobě. Ale do krémů si je určitě přimíchávejte. Pomáhají udržet v pleti vodu, což je v dnešní „dehydratované” době hodně důležité.

Existují nějaké multifunkční olejové přípravky?

Samozřejmě není nutné kupovat zásobu olejů – každý zvlášť pro obličej, tělo a vlasy. Většinou se totiž musí rychle spotřebovat. Pokud je chcete jen vyzkoušet, jsou ty multifunkční ideální a na trhuje jich dostatek. Ušetříte s nimi nejen čas, ale i peníze.

Nemají se oleje používat jen na noc? Přes den by se pleť hodně leskla.

Kdepak. Používejte je klidné i přes den. Promněte pár kapek oleje mezi prsty a vťukejte je do pleti. Nevtírejte, nemasírujte. Poté použijte svůj oblíbený krém. Klíč tkví ve správném způsobu nanášení. Oleje na tělo ale klidně vtírejte, tam přece trochu lesku nevadí. Dokonce může být – třeba na pláži – žádoucí.

Dokáže obyčejný olej ochránit pokožku před škodlivými slunečními paprsky?

Traduje se sice, že kůže potřená třeba olivovým olejem lépe odolává slunečnímu záření. Ale opak je pravdou. Spíš by se dalo říct, že rychleji zhnědne. Před škodlivými paprsky se můžete chránit pouze přípravky s UV filtry. Takže pokud
bude mít váš olej na opalování „třicítku”, tak proč ne.

Je možné používat oleje i na odlíčení?

Ano, oleje jsou pro šetrné odlíčení přímo ideální. Vyčistí pleť a odstraní i oční make-up. Můžete použít olej nebo dvoufázový olejový odličovač, jen ho nezapomeňte protřepat.

Jsou oleje vhodné i pro alergiky?

Pokud jsou stoprocentně rostlinné, tak ano. Naopak minerální oleje, které se vyrábějí z ropy, mohou alergie vyvolávat.

Olej pro mastnou pleť

I když se možná divíte, olej je na mastnou plet, přímo ideální. Zatímco přípravky s alkoholem ji nutí stále více se mastit, oleje ji naopak zklidní. Zkuste lotosový, jojobový nebo rozmarýnový.

Tip: 100% čistý olej Lotos

Clarins, 940 Kč

Olej pro citlivou pleť

Citlivá reaktivní pleť se sklonem k začervenání oleje přímo miluje. Mají hojivé a zklidňující účinky. Používejte je přímo na obličej, odličujte se jimi. Vyzkoušejte růžový nebo heřmánkový.

Tip: Bio regenerační olej Avenia,
Saloos, 159Kč

Olej pro zralou pleť

S vráskami umí bojovat zejména řešetlákový nebo slunečnicový olej a olej z granátových jablek či kamélií. V kombinaci s krémem s UV filtrem zmírňuje možné poškození pleti sluncem.

Tip: Sérum Absolue Oleo-Serum,
Lancome, 4550 Kč

Olej na strie

Oleje jsou ideální jako prevence proti striím. Natírejte zejména problémové partie, jako jsou hýždě, stehna a dekolt, ale i těhotenské bříško. Zlepšují i vzhled jizev a již vzniklých pajizévek.

Tip: Bi-Oil,
299 Kč

Používáte oleje? Jaký je váš oblíbený?

Přidat komentář