Operace pupínku s extraktorem

Tento příspěvek bude o akné. O zanesených pórech a zanícených jebácích. Neznám nikoho, kdo by se za celý svůj život aspoň jednou nevzbudil a nespatřil v zrcadle klubající se beďar. Není to nic moc, že? Večer uleháte do postele se svědomím relativně bezchybné pleti a druhý den ráno máte na čele roh jako jednorožec.

Důvodů pro vznik akné je spousta. Třeba špatná strava, která se může projevit i tím, že všechny nezdravé látky tlačíte ven z těla kůží na vašem obličeji. Nedostatečná hygiena. Stačí jít po party spát s neodlíčeným obličejem a problém je hned na světě. Příliš časté sahání si na obličej. Věděli jste, že si každý z nás sáhne na svůj obličej průměrně dva a půl tisíckrát za den? To je solidní číslo. A dokážete si vybavit, na co všechno saháte bezprostředně předtím, než si sáhnete na obličej? Typicky je to v dnešní době mobil nebo klávesnice. A ty zrovna nezejí čistotou. Teď si promítněte, kolikrát za den si myjete ruce. Dva a půl tisíckrát asi sotva 😉

Zkrátka a dobře, mnohem jednodušší je zapříčinit vznik akné, než jeho vzniku zamezit. A pokud už jste ve fázi, kdy na čele, nose, tvářích nebo bradě máte nejeden klubající se kousek, je na čase s tím něco udělat. Vymáčknout.

Rozhodně ne prsty. I když si je umyjete (což stejně spousta lidí nedělá, že?) a dáte si i práci s vyčištěním nehtů, nikdy nebudou sterilní natolik, abyste si při mačkání pupínků do rány nezanesli infekci. Navíc se vždycky, ale vždycky (!) pokusíte vymáčknout úplně všechny pupínky, které na obličeji máte, protože si prostě nemůžete pomoct, je to jako droga. Ve finále máte obličej kompletně rozrytý, více než polovinu pupínků zanícenou, kůži jste si nehty pěkně potrhali a teď váš čeká týdenní hojení v podobě strupu. Dost už s katastrofickým scénářem, raději zvažte variantu pořídit si extraktor a jednou provždy se naučte vymačkávat si pupínky pořádně.

Extraktor je kosmetická pomůcka, kterou používají kosmetické salóny po celém světě. Jedná se o tyčinku z nerezové oceli, která má na jednom konci ostrý hrot jako jehla a na druhém konci malé očko. Rukojeť extraktoru má rýhovaný povrch, aby se vám při „operacích“ dobře držel.

Princip použití je jednoduchý. Ostrým hrotem propíchněte zboku špičku pupínku. Pupínek nikdy nepropichujte seshora, abyste jehlou nezajeli příliš hluboko do tkáně. Stačí opravdu jen malinko propíchnout zboku tak, aby se vytvořila mikro dírka, kterou hnis a maz vyklouzne ven. Propíchnutý pupínek chyťte do očka a zatlačte, klidně vícekrát za sebou. Jemně, ne nijak brutálně. Vzniklý tlak vytlačí hnis a maz ven. Před samotným použitím nezapomeňte jehlu i očko vydezinfikovat. Stačí jakákoli běžná desinfekce typu Betadine (ten neštípe).

Pupínky, kterým se ještě nevytvořila bílá hlavička, nemačkejte a ani nepropichujte. Znamená to, že je zánět hodně hluboko v kůži a vám by se stejně s největší pravděpodobností nepodařilo pupínek vymáčknout. Na vymáčknutý pupínek nanášejte přípravky, které jej vydezinfikují, vysuší a zhojí otevřenou ránu tak, aby vám na obličeji nezůstala jizvička.

Jaké osvědčené přípravky používám na už vymáčknuté pupínky? O tom vám napíšu příště, těšte se 🙂

1 Comment

Přidat komentář