Péče o mastné vlasy

Mastné vlasy jsou nepříjemným problémem, který dokáže potrápit ženy i muže nehledě na věk. Na vině jsou především hormony, kvůli nim mazové žlázy dostávají signál produkovat zbytečně moc mazu a vaše vlasy se tak obalují příliš brzy. V dnešním článku bych se ráda zaměřila na tipy, které by vám mohly pomoci problém s mastnými vlasy zmírnit.

Příčiny maštění vlasů

I když je hlavní příčinou mastných vlasů především nerovnováha hormonů, důvodů maštění vlasů může být i víc. Problém může zapříčinit také genetická dispozice, strava, stres a špatná péče o vlasy.

Vyvážené stravování

Vyhněte se příliš mastným, tučným a kořeněným jídlům. Pokud tělu dopřáváte příliš velké množství tuku, není divu, že se ho snaží vyloučit alespoň přes vlasy. Naopak si dopřejte větší množství ovoce a zeleniny. Nezapomínejte také na pitný režim, dostatečné množství čisté vody umí s hřívou udělat zázraky.

Správné mytí vlasů

Pokožku vlasy nikdy nedrhněte, ale lehkými krouživými pohyby vmasírujte šampon a dopřejte si bříšky prstů jemnou masáž celé hlavy. Myjte se také raději ve vlažné vodě, horká probudí žlázy k činnosti a to nejlépe ráno, kdy jsou mazové žlázy nejméně aktivní. Konečky umývat nemusíte, při splachování šamponu se umyjí dostatečně. Při sušení opět vlasy ručníkem nedřete, ale pouze je jemně zabalte.  Mastné vlasy myjte dle potřeby, pokud je to nutné tak i každý den, ale vždy s kvalitním šamponem a dle předchozích rad.

Hřeben na vlasy

Velkou měrou ovlivňuje stav vlasů i hřeben. Nikdy nepoužívejte ostré kovové kartáče, které podráždí pokožku a přinutí žlázy produkovat víc mazu. Zuby hřebene by měly být zaoblené a štětiny z přírodního materiálu.Na silně se mastící vlasy je vždy lepší používat hřeben než kartáč, který maz roznese až do délek. Na krátké vlasy použijte hřeben nebo kartáč s hustými zuby nebo štětinami a na dlouhé hřeben s řidšími zuby. Hřeben udržujte vždy v perfektní formě a myjte ho šamponem a vodou stejně často jako své vlasy.

Starejte se o vlasy citlivě

Vlasům často velmi škodí přenášení mazu z rukou nebo z tváře. Moc si s nimi proto nehrajte a snažte se i tváře v blízkosti vlasů udržet matné. Vlasy nestahujte do pevných culíků, ale dejte jim co nejvíce volnosti. Snažte se také omezit fénování a další namáhání horkým vzduchem.

Přípravky na mastné vlasy (babské rady)

Velice oblíbeným a léty ověřeným přípravek na mastné vlasy je březová voda. Udržuje pokožku v rovnováze, takže se časem přestává mastit a má i pozitivní vliv na tvorbu lupů.

Příjemným pomocníkem pro okamžitou úlevu od mastných vlasů se pro vás může stát suchý šampon. Když si vlasy prostě umýt nestíháte, okamžitě vykouzlí alespoň přijatelný vzhled kštice, což se často velmi hodí.

Vyzkoušet můžete také olej s čajovníku, který promasírujte do kořínků vlasů. Na mazové žlázy má zklidňující a regulační účinek.

Občas můžete zkusit také kúru z piva. Jednoduše po umytí vlasy pivem opláchnete, uvidíte, že se vám poté zamastí o něco déle než obvykle.

Čas od času zkuste vlasům dopřát masku z léčivého jílu, který na sebe naváže mastné látky. Seženete ji v některých lékárnách a výsledek vás určitě pozitivně překvapí.

Jak vybrat šampon na mastné vlasy

Šampon na mastné vlasy by neměl být příliš agresivní, navoněný a neměl by ani obsahovat silikony a oleje. Negativní vlastností je i přílišné pěnění, které u šamponu na mastné vlasy není žádoucí. Dívejte se také po šamponech průhledných a vyhněte se krémovým. Naopak velmi vítanou složkou je šalvěj, která se v boji proti mastným vlasům velmi osvědčila. Dále se dívejte po ingrediencích jako je heřmánek, mořské řasy, přeslička, rozmarýn, podběl, nebo kopřiva žahavka. Velmi dobře vám můžou posloužit přírodní šampony na mastné vlasy, které bývají šetrné ale účinné.

BIODERMA Šampon na mastné vlasy Nodé G, ošetřující šampon na mastné vlasy. Čistí vlasy do hloubky a zpomaluje proces maštění vlasů. Neobsahuje kokamidopropylbetain a detergenty.

Seženete ho třeba tady.

bioderma-node-s-mastne-vlasy

STYX Tea Tree vlasový šampon, šampon určený pro mastné vlasy, působí proti lupům a svědění pokožky hlavy. Přírodní substance uklidňují pokožku a regulují tvorbu mazu.

Seženete ho třeba tady.

styx-tea-tree-vlasovy-sampon-mastne-vlasy

AROMEDICA Vlasová voda ML – na mastné vlasy, vlasová voda ML je určena pro mastné vlasy s lupy. Dezinfikuje a reguluje tvorbu tuku v pokožce. Působí cytofylakticky a tak vyrovnává tvorbu nových buněk a omezuje tím tvorbu lupů a maštění vlasů.

Seženete ji třeba tady.

vlasova-voda-mastne-vlasy-aromamedica

 

Přidat komentář