Pitný režim – co pít, tipy na zdravé šťávy

Pitný režim je pro naše tělo opravdu velmi důležitý. Samozřejmě není podstatné jen množství tekutin, ale také jejich správný výběr. Co tedy pít a čeho se raději vyvarovat? Poradíme vám s tipy na několik chutných vitaminových bomb.

Kolik tekutin vypít

Na doporučené množství tekutin existují dva hlavní pohledy. Jeden říká, že ideální pro zdravého člověka je denní příjem kolem 2,5 litru vody, přičemž v létě je dobré přijaté tekutiny ještě navýšit.

Proti tomu se ale staví logická námitka, která poukazuje na to, že je každý člověk jiný a spotřeba tekutin se tedy musí odvíjet od každého jedince individuálně. V potaz by měl být brán zdravotní stav, výška, váha, teplota prostředí, fyzická aktivita nebo to co jsme zrovna snědli.

Nepijte proto z donucení, když už vodu nemůžete vidět pouze kvůli nějakým předepsaným číslům. Na druhou stranu se snažte na pitný režim dbát a nezapomínejte na něj. Dobrý ukazatelem by měla být i moč. Pokud je příliš tmavá, je nutné tekutiny navýšit.

Jaké nápoje pít v malém množství

Káva

Jak už určitě víte, káva patří mezi nápoje, které naše tělo odvodňují. Žízeň jí určitě nezaženeme, a proto není ani možné ji do pitného režimu počítat. Nelze jí ale upřít, že má velké detoxikační účinky a v menším množství je prospěšná. Zvlášť v létě ji ale raději omezte, dopřejte si ji maximálně jednou denně a zapijte ji větší sklenicí vody.

Alkohol

Stejně jako káva i alkohol odvodňuje. Navíc na nás v horkém počasí působí silněji a našemu tělu větší množství určitě neudělá dobře. Na druhou stranu pokud zůstanete pouze u malé sklenky, nic nezkazíte a zdraví si tím spíše podpoříte. Vhodné jsou dva decilitry bílého vína po obědě nebo stejné množství červeného po večeři. Jednou denně vám neuškodí ani malé pivo.

Silný čaj

Pozor si v létě dejte i na silné čaje jako je zelený, černý nebo kopřivový, které mají močopudné účinky. Nelze říci, že odvodňují tak silně jako káva, ale mohou být paradoxně nebezpečnější, protože kofein v nich obsažený nepůsobí zvýšené bušení srdce, jako zmíněná káva, ale projevuje se velmi nenápadným účinkem zvýšeného prokrvení ledvin, což má za následek právě močopudnost.

Co si k pití dopřát

Nesycená voda

Naše tělo se bez čisté vody neobejde. V denním příjmu tekutin by měla být vždy zastoupená alespoň z 80%. Její výhodou je, že je zcela bez kalorií, posiluje srdce, ledviny, krevní oběh, močové cesty i trávení. Při dostatečném množství vypité vody se zvyšuje spalování kalorií a urychlí se látková výměna.

Slabý čaj

Silné čaje z důvodu močopudnosti sice vhodné nejsou, ničemu by však nemělo uškodit popíjení slabého čaje, pokud ale do svého pitného režimu zahrnete větší množství čisté vody, která je pro tělo nejlepší.

Tip: Pokud máte problém s větším pocením v létě, může vám velmi pomoci sklenka teplého čaje. Nastartujete tak termoregulaci organismu, a pokud budete tento rituál opakovat, zmírníte i pocení. Tento způsob je velmi oblíbený například v Turecku a místním obyvatelům prokazuje dobrou službu.

Kakao

Kakao je dobré nejen na zlepšení nálady, ale kvalitní hnědý prášek má i nemalé pozitivní účinky na zdravotní stav. Flavonoidy obsažené v kakaových bobech působí protizánětlivě a také jako prevence proti rakovině. Kakao nás chrání také před infarktem, mrtvicí a navíc zlepšuje kvalitu pleti. Všechny tyto vlastnosti ale platí pouze u prášku s vysokým procentem kakaa s malým množstvím přidaného cukru. Samozřejmě není vhodné pít kakao po litrech a vynechat vodu, ta by měla být vždy hlavní složkou pitného režimu.

Tip: Pokud zrovna nemáte po ruce kvalitní kakaový prášek, můžete rozpustit kvalitní horkou čokoládu (alespoň 70%) v horkém nízkotučném mléce.

Citrusové šťávy

Pro naše zdraví jsou citrusové šťávy v menším množství mimořádně prospěšné, především díky vysokému obsahu vitaminu C. Rostlinné látky v nich obsažené navíc dovedou zastavit množení virů a bakterií. Čerstvě připravenou pomerančovou i citronovou šťávu skladujte vždy v chladu, jinak může dojít ke zničení cenných vitaminů. Dalším plusem je, že citrusy kvalitně uhasí žízeň. Řeďte je vždy s větším množstvím vody, sice nemají odvodňující účinky, ale naředěné jsou pro tělo vhodnější.

Tip: Čerstvě vymačkaný základ z pomeranče smíchejte se šťávou z karotky a zázvoru, vytvoříte tak nepřekonatelně draví a lehce pikantní osvěžující elixír.

Citron je zase nejchutnější ve sklenici vlažné vody nebo v teplejší vodě se lžičkou medu.

Grep může být pro někoho příliš hořký, smíchejte ho proto se sladkým ananasem, čímž dosáhnete vyváženého koktejlu urychlujícího hubnutí.

Rajčatová šťáva

V rajčatové šťávě najdete velké množství prospěšného červeného rostlinného barviva karotenu a také vitaminu C. Dále je třeba zmínit minerální a stopové prvky v čele s pročišťujícím draslíkem. Obsažený lykopen je zase skvělý jako prevence vzniku nádorových buněk. Navíc jsou zeleninové šťávy o polovinu méně kalorické než ovocné, takže jsou lepší pro skladbu dietního jídelníčku. Šťávu řeďte vodou, aby nebyla příliš sytá.

Rakytníková šťáva

Méně známý rakytník je skvělý na imunitu a také patří mezi ideální zdroje důležitých vitaminů. Obsahuje podstatně více vitaminu C než třeba pomeranč a díky vitaminům skupiny B, hořčíku a železu má navíc zklidňující účinky při stresu nebo tělesné námaze. Dovede pořádně rozproudit i spalování tuků.

Tip: Rakytníkový sirup seženete v prodejnách zdravé výživy. Dávkujte dvě polévkové lžíce sirupu na jednu sklenici vody. Ředění je u rakytníku opravdu nutné, protože je velmi kyselý.

Kvalitní bio rakytníkový sirup seženete třeba zde.

Šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je výborná na zlepšení fyzické vytrvalosti. Obsahuje totiž velký podíl kyseliny listové, která nabudí červené krvinky. Podpoří také imunitní systém, trávení a v některých pramenech se můžete dočíst i o pozitivním vlivu na krevní tlak. Je vhodná i pro ženy v období klimakteria, zmírňuje totiž obtíže způsobené hormonální nerovnováhou.

Sirup z červené řepy seženete třeba zde.

Přidat komentář