Pleťové sérum – vyplatí se používat?

Čím menší lahvička, tím zázračnější obsah. Alespoň v případě pleťových sér tomu tak je. Jsou silná, drahá a – podle dermatologů – až překvapivě účinná.

Vyvolává ve vás slůvko sérum představu chemika destilujícího slzy jednorožce a panenskou krev, aby z nich vytvořil extra účinnou směs proti stárnutí? Nejste daleko… Takto extravagantní ingredience sice při přípravě pleťových sér nefigurují, ale vzhledem k tomu, že se na jejich etiketách objevují fráze jako “elixír mládí”, „buněčná obnova” nebo „řešení budoucnosti”, dá se předpokládat, že obsah musí být minimálně… drahocenný. A přestože jsou tito populární kosmetičtí pomocníci na trhu už pěknou řádku let,  jsou stále obestřeni rouškou tajemna a mnoha otázek.

Co je to sérum?

Stručně řečeno jde o směs koncentrovaných látek, která se na obličej nanáší zpravidla jako první (po odlíčení pod krém), takže lze bez nadsázky říct, že patří k nejúčinnějším součástem kosmetické péče o pleť. Obvykle se jedná o přípravek vyrobený na bázi vody s malým obsahem silikonu.Ten napomáhá tomu, aby se směs snadno roztírala.

Nejdůležitější aktivní ingredience by měla být na etiketě uvedená mezi prvními.

Je silnější sérum, nebo krém?

Odpověď zní jasně: séra jsou koncentrovanější, a tím pádem i účinnější než krémy. Například sérum s vitaminem C obsahuje tohoto antioxidantu mnohem více nežli krém nebo fluid. Pokud se elixír “chlubí” přímo v názvu nebo na obalu obsahem konkrétní účinné látky, měla by být ve výčtu složení uvedena mezi prvními. Proto se vyplatí pozorně přečíst etiketu.

Séra se nespecializují pouze na stárnutí pleti, ale také na pigmentové skvrny, póry nebo akné.

Které složky jsou nejúčinnější?

Jestliže proti tomu vaše pleť nic nemá (to zjistíte, když nanesete vzorek  přípravku na kůži na straně krku – případnou alergickou reakci tam snadno schováte), volte sérum s retinolem, stimulujícím obnovu buněk, nebo vitaminem C, jenž hraje důležitou roli v ochraně před poškozením od slunce. Po kyselině mléčné, glykolové či alfa-hydroxykyselině sáhněte případě, že vám jde o exfoliační účinky, a pokud potřebujete řešit zanícení hlubších pórů, volte benzoyl peroxid, případně kyselinu salicylovo. Z tohoto výčtu jednoznačné vyplývá, že séra se nezabývají pouze stárnutím pleti, jak se mnozí mylně domnívají, ale také pigmentovými skvrnami, pupínky, nedostatečnou hydratací pokožky nebo třeba rozšířenými póry.

Používá se jen jedno sérum?

Sérum není životně důležité, ale v případě, že zatoužíte zvýšit účinnost aktivních látek, které běžně používáte, neexistuje lepší prostředník. Tehdy se doporučuje zvolit si jedno(!) sérum s obsahem složky, kterou vaše pleť nejvíc potřebuje. Ať už s retinolem, peptidy nebo ramnózou (pro podporu produkce kolagenu), příp. s vitaminem C či hydroquinonem na zjemnění tmavých skvrn. Protože však u “vrstvení” stejných ingrediencí (v séru i v krému) hrozí podráždění, snažte se účinné látky vhodně kombinovat. Maximum přitom směrujte do séra, zatímco doplňkovou péči do krému či fluidu. Například: chcete-li vyrazit do boje proti stárnutí, zvolte sérum s peptidy, podporujícími tvorbu kolagenu, a k tomu si vyberte krém s antioxidanty, který zmírní negativní vlivy životního prostředí. S takovou kombinací můžete zaznamenat viditelné výsledky v poměrně krátkém čase. Pokud chcete řešit více problémů naráz, poraďte se s kosmetičkou nebo dermatologem, které z přípravků používat současně.  Lze to totiž vyřešit i tak, že zatímco přes noc budete pomocí séra “léčit” potíž číslo jedna (během noci může nejdéle a nejintenzivněji působit na pokožku), ráno můžete s krémem zaútočit na podružnější obtíže.

Stačí k hydrataci pouze sérum?

Máte-li bez použití krému pocit vysušené pleti, sérum jej určitě nenahradí. Hydratační séra obvykle obsahují kyselinu hyaluronovou nebo glycerín, které podporují vstřebávání molekul vody do pokožky. Mohou tudíž být dostačující při použití v horkých dnech a jsou skvělá i pro celoroční hydrataci v případě, že máte pleť náchylnou k akné nebo zvýšenému maštění. Většinou v nich ovšem chybí okluzivní složky, jako petrolatum (vazelína), bambucké máslo nebo lanolin, jež uzamykají vlhkost v pleti. Proto je obvykle nutné použít ještě krém nebo fluid.

Jak sérum nanášet?

Jak už bylo řečeno, nemusí pokožka na všechny ingredience reagovat s nadšením. Proto je dobré sérum (stejně jako jakýkoli jiný přípravek) otestovat na méně viditelném místě. Příliš zbrklý přístup, zvláště u produktů s obsahem exfoliantů nebo benzoyl peroxidu, může způsobit vysušení nebo zarudnutí. Při samotné aplikaci séra je pak nejlepší jemně ho uklepat do pečlivě umyté a tonikem ošetřené pleti. Tak se koncentrovaná směs snáze dopracuje až k postiženým místům. Teprve potom přijde na řadu hutnější krém. Pokaždé přitom vyčkejte dvě až tři minuty, než se všechny vrstvy dostatečně vstřebají. Nejste si jistá množstvím séra, které byste měla použít? Pokud není na obalu uvedeno jinak, mělo by na celý obličej postačit množství odpovídající velikost korunové mince.

Jak dlouho sérum vydrží?

Aby mohly účinné látky obsažené v séru snáze pronikat do pokožky„balí” se do speciálních technologií. To zkracuje trvanlivost přípravku a současně navyšuje jeho hodnotu, proto jsou séra dražší než krémy. Otevřená lahvička přípravku by i tak měla vydržet minimálně rok. Záleží na symbolu uvedeném na obalu a také na tom, kde a jak jej skladujete. Pokud ho trápíte pod přímým světlem nebo v blízkosti topení, výrazně mu zkracujete životnost. Doba trvanlivosti může být i o něco kratší, zvláště pokud přípravek obsahuje složku náročnější na uchovávání, jako například vitamin C nebo retinol.

Jaké balení je nejvhodnější?

Ideální jsou vzduchotěsné pumpičky a tmavé lahvičky se speciálními aplikátory, které chrání obsah před světlem a vzduchem. Jinak se totiž může stát, že se naruší nebo znehodnotí složení, a tím pádem i účinnost. Flakonky s kapátkem jsou rovněž v pořádku, ovšem za předpokladu, že se vyvarujete kontaktu konce pipety s pokožkou.

Požíváte sérum? Jaké je vaše oblíbené?

Přidat komentář