Poruchy štítné žlázy

Štítná žláza je sice malá, ale ovlivňuje velké množství pochodů v našem těle, což z ní činí velmi důležitou součást organismu. Onemocnění štítné žlázy prvotně není úplně snadné rozpoznat, i když může mít později celou řadu negativních dopadů. Často přitom stačí přetrvávající stres a porucha se může objevit. Sama s hypotyreózou (sníženou funkcí štítné žlázy) bojuji už pěknou řádku let. Každé ráno užívám před snídaní Letrox, což je lék doplňující potřebnou dávku hormonů, díky čemuž se povedlo onemocnění stabilizovat. Z tohoto důvodu už mám také o štítnici hodně načteno a v dnešním článku bych vám několik základních informací ráda předala.

nemoci-stitne-zlazy

Zdroj fotky: cs.medixa.org

Proč je štítná žláza důležitá

Štítná žláza koordinuje celou řadu tělesných funkcí. Ovlivňuje metabolismus, činnost srdce, cév, funkci jater, množství vody zadržované v těle, krvetvorbu, celkový růst a vývoj, metabolismus vápníku i aktivitu nervů. Svými hormony ovlivňuje i spalování cukrů, tuků, tělesnou hmotnost a správnou teplotu.

Poruchy štítné žlázy

Štítnou žlázu normálně na přední části krku nezaregistrujete ani nenahmatáte. Když se ale zvětší a naroste struma, případně začne produkovat málo nebo moc hormonů, objeví se obtíže. Nejčastějšími poruchami štítné žlázy jsou snížená (hypotyreóza) a zvýšená (hypertyreóza) funkce. Choroby štítné žlázy jsou spojené s celou řadou příznaků, z nichž žádný ale není jednoznačně typický. Může vás například začít bolet a tlačit přímo v krku, ale není to podmínkou. Ani struma se pokaždé nemusí objevit.

Příčiny problémů se štítnou žlázou

V minulosti byl nejčastějším důvodem vzniku strumy nedostatek jodu. S jodováním jedlé soli už naštěstí tenhle důvod ustupuje. V současnosti je hlavním problémem autoimunitní poškození, kdy vlastní imunitní systém napadá buňky štítné žlázy, což naruší její funkci. Nesprávnou funkci štítné žlázy ale může ovlivnit i hormonální porucha jinde v organismu nebo genetické poruchy a řada dalších chorobných procesů. Zajímavostí je, že onemocnění postihuje častěji ženy než muže.

stitna-zlaza

Zdroj fotky: www.zenyprozeny.cz

Snížená funkce štítné žlázy

Příčinou snížené funkce štítné žlázy bývá chronický zánět, který ji ohrožuje, případně nedostatek jodu nebo selenu, ozáření a užívání některých léků. Pro vznik hypotyreózy jsou riziková období hormonálních bouří jako je puberta, těhotenství, klimakterium, ale často se objevuje i v pozdějším věku. Nedostatek hormonů se projevuje zpomalením pochodů v organismu, což se ale dá přehlížet a tak se tato porucha může dlouho rozvíjet bez povšimnutí. Kromě strumy patří mezi příznaky únava, zapomnětlivost, přibývání na váze, spavost nebo zimomřivost. S nemocí může souviset i hrubá suchá pokožka a vypadávání vlasů. Snížená funkce štítné žlázy může vést ke zhoršení vysokého krevního tlaku, cukrovky a u žen je častou příčinou zvýšené hladiny cholesterolu.

Pozor na hubnutí a v těhotenství

I když bývá snížená funkce štítné žlázy spojená s přibýváním na váze, mohou si ji přivodit i ženy, které výrazně omezí příjem potravy. Tělo se tak vlastně brání vyčerpávání zásob a tak organismus zpomalí. Problém může štítná žláza způsobit i v těhotenství, kdy je více zatížená a můžou se tak projevit i poruchy, které do té doby nepůsobily žádné problémy. Neléčené onemocnění pak často vede ke spontánním potratům. V takovém případě je samozřejmě nutná rychlá léčba, ale i pro zdravé maminky je dobré dodržovat správný příjem jodu. Kromě vitaminů do jídelníčku zařaďte víc ryb, kiwi, salátu, případně minerálku s jodem. Nic byste ale neměla přehánět, i nadměrné užívání jodu štítnici nedělá dobře.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy není tak častá, takže postihuje jen 1-2% lidí. Při hypertyreóze se nadměrně produkují hormony štítné žlázy, čímž se zrychluje řada procesů v těle. Zpočátku vám tohle onemocnění dokonce může připadat prospěšné. Jste najednou rychlejší, zvládáte toho víc, nemusíte tolik spát, jednáte zrychleně a impulsivně. Problémem ale už bývá neodlučitelná nespavost, nervozita, pocity horka, bušení srdce, pocení, průjmy, někdy i pálení očí a poruchy vidění. Rychlejší metabolismus vám sice může zajistit úbytek na váze, na druhou stranu je ale tenhle stav doprovázen větší chutí k jídlu, takže se zvýšená funkce štítné žlázy vyskytuje často i u lidí s nadváhou.

Léčení poruch štítné žlázy

U onemocnění štítné žlázy je třeba brát ohled i na řadu dalších otázek – především strukturu štítnice, autoimunita, klinické potíže nebo stadium onemocnění. Obecně se dá říct, že zvýšená funkce se léčí thyreostatiky, tedy léky zklidňujícími nadměrnou funkci štítné žlázy. U snížené funkce se naopak léky doplňují chybějící hormony. Někdy dochází i na chirurgický zákrok, ať už se jedná o odstranění části nebo celé štítné žlázy.

leky-na-stitnou-zlazu

moje léky na štítnou žlázu

Neléčení štítné žlázy

Pokud se snížená funkce štítné žlázy neléčí, může to vést například k vážným poruchám u dětí jako je kretenismus, růstové vady, zhoršená imunita, náběh na cukrovku, anémii, ale i astma a řadu dalších. U zvýšené funkce je pak zatíženo především srdce a kardiovaskulární systém. Obě poruchy mohou vést v krajních případech až ke kómatu a ke smrti.

Jde zlepšit činnost štítné žlázy i bez léků?

To bohužel úplně nejde, ale je možné k lepšímu stavu velkou měrou prospět. Vyvarujte se pokud možno stresu a zbytečné psychické zátěže. Jezte zdravě a vyváženě. Snažte se přijímat dostatečné množství jodu, ale zase to nepřehánějte (úplně stačí solení jodovou solí a občasné zařazení mořských ryb). Nezapomínejte ani na dostatek spánku.

3 Comments

  • Evča D. 28.7.2013 at 18:02

    Mám zkušenosti se sníženou funkcí, už od 11ti let. Byla jsem na operaci a dokonce života budu brát právě Letrox. Jediné, co mi opravdu vadí je, že mi zůstali tukové polštářky ve tvářích a na problémových partiích, které jsem během začátků nabrala 🙁

    Odpovědět

    • karol 28.7.2013 at 18:13

      Evi to úplně chápu..To přibrání je hodně nepříjemné a těžko se toho zbavuje:( ale je dobře, že se léčíš, aspoň to snad nebude horší.

      Odpovědět

  • Jovina 3.9.2014 at 11:18

    Se sníženou funkcí se léčím 4roky,čekala jsem že po nasazení letroxu se únava a stoupající váha upravý a alespoň zastavý,ale defakto se do teď nestalo.Dostala jsem se do deprese,před manželem se stydím,potratila jsem a doktor mi rekne že nejsem vyžraná at to neřeším ,ale za ty 4roky mám o 15kg víc, nevím co mám dělat. 🙁

    Odpovědět

Přidat komentář