Předoperační vyšetření před laserovou operací očí

Představte si, že najednou z ničeho nic přestanete vidět do dálky a celý svět se změní ve změť rozmazaných tvarů. V tomhle novém světě na vás čeká řada problémů. Už při cestě do školy si neporadíte ani v metru, protože nedohlédnete nahoru na tabuli zastávek. Stejné to bude třeba s názvy ulic, které jsou napsané prostě moc vysoko, s tabulí ve škole, s hodinami v MHD, s televizí nebo nabídkou jídel ve fastfoodech. Začnete si pomáhat mhouřením očí, stává se to pro vás nutnou rutinou. Máte problém na dálku rozeznat i své známé, takže po pár faux paus, kdy je nepoznáte, se už pro jistotu dopředu culíte na každého. Nakonec uznáte, že potřebujete brýle a taky je dostanete. Zbývá vám smířit se už navždycky se vzhledem brýlaté housky (smekám před těmi, kterým brýle sluší) nebo vsadit na kontaktní čočky. Každé ráno je nasazovat, všude s sebou tahat objemné roztoky a nemoct jen tak svobodně usnout, protože je prostě musíte vyndat, je otrava, ale dá se to zvládat. Ale co když vám po pár letech začnou oči stávkovat a jasně vám řeknou, že čočky už dál nechtějí? Co pak? Život s oční vadou není procházka růžovou zahradou, ale jsou daleko horší problémy. Teď je tu navíc způsob, jak tuhle nepříjemnost vyřešit a radikálně tak změnit svůj život.

klinika-lexum-vysetreni

Proč laserová operace očí?

Pokud můj blog čtete pravidelně, určitě vám neušly články o kontaktních čočkách, které nosím už zhruba deset let. Mám přes tři dioptrie na dálku, což sice není zas tak hrozně moc, ale taky to není málo a bez pomoci čoček vidím vážně mizerně. O možnosti laserové operace očí vím už docela dlouho, ale až do nedávna jsem si byla jistá, že mě na ni nikdo nedostane. Až člověk, který má se zrakem problém si podle mě detailně uvědomuje, jak moc pro nás zrak znamená a jak hrozné musí být oslepnout. Já vím, že je to zbytečná obava, bylo mi vysvětleno, že ztráta zraku opravdu nehrozí, ale stejně nemám nejlepší pocity z toho, že si nechám dobrovolně řezat do oka. Asi bych proto na operaci nikdy nešla, kdyby mi poslední rok nezačaly být kontaktní čočky nepříjemné. K tomu se přidaly ještě pozitivní zkušenosti několika známých a já se tak nechala udolat. Navíc je na tuto operaci v tomto období i akční nabídka, takže je cenově příznivější.

klinika-lexum-predoperacni-vystreni

Nejznámějšími profíky na poli laserové operace očí jsou u nás kliniky Lexum a Gemini. Pozitivní ohlasy jsem slyšela právě na kliniku Lexum, takže taky nakonec zvítězila. V dnešním článku bych vám ráda přiblížila předoperační vyšetření, které jsem absolvovala zhruba před měsícem. Doufám, že to bude přínosné pro někoho, kdo se na operaci teprve chystá a je tak jako já trochu strašpytel. Dojmy ze samotné operace bych vám také zprostředkovala moc ráda, ale ta mě teprve čeká.

klinika-lexum-cekarna

Předoperační vyšetření na klinice Lexum

Už při objednání na vyšetření jsem se dozvěděla, že  mám přijít nenamalovaná, s doprovodem a týden předem nenosit čočky. Moje předoperační vyšetření se konalo v sobotu, takže hlavní vchod do kliniky Lexum na Budějovické byl zavřený a museli jsme přes vchod do polikliniky. To nám chvilku trvalo, ale nakonec jsme vše úspěšně našli. Po příchodu jsem dostala na vyplnění dotazník s osobními údaji (jméno, rodné číslo…), kde bylo mimo jiné i komu smí klinika poskytovat informace o mém stavu. Následně jsme zaplatili 1500 Kč za vyšetření a sedli si do čekárny. V tomhle bodě bych ještě vypíchla, že vyšetření není záležitostí na hodinku, ale spíš na 3-4, takže se raději zásobte jídlem (voda je v čekárně k dispozici) a doprovod i trpělivostí.

klinika-lexum

Následovala série vyšetření, mezi kterými jsem vždy čekala v čekárně na další část. Většinou šlo o takové to klasické sednutí si na židličku, opření čela a brady do přístroje a sledování objektu v dálce nebo červené tečky. Ve většině případů tedy vůbec nic nepříjemného. Trochu horší bylo jen druhé vyšetření, při kterém se foukal vzduch do oka. Nejdřív jsem se toho docela lekla a pak jsem se ze všech sil snažila udržet oko při foukání otevřené, což se mi nedařilo. Nebylo to ale bolestivé, prostě jako když vám někdo foukne do oka. Ještě se mi úplně nezamlouvaly papírky, které se přiložily zespodu k očím a docela štípaly, což musíte chvilku vydržet zatímco si s vámi sestřička povídá a odvádí tak vaši pozornost. Také se to ale dá v pořádku zvládnout, přirovnala bych to k tomu, když vás rozbrečí cibule.

lexum-ordinace

Následovalo už jen měření dioptrií, což je pohodička, různé varianty sklíček s dioptriemi a čtení písmenek. Jenom jsem byla nervózní, abych z hodně podobných variant, kdy se mi písmenka četla skoro stejně dobře, skutečně zvolila tu nejlepší. Kromě písmenek se řešilo například ještě, které tečky v kolečkách se mi zdají souměrnější. Vzala jsem s sebou i svoje brýle, což se ukázalo jako dobrý nápad, protože jsem chvíli četla i s nimi

klinika-lexum-interier

Poslední vyšetření probíhalo v ordinaci u paní doktorky. Ta ještě zkontrolovala naměřené dioptrie a promítala různé útvary, například paprsky, u kterých jsem měla říct, zda mi nějaký mizí a pár dalších podobných věcí. Dozvěděla jsem  se, že pro laserovou operaci očí jsem ideální kandidát. Na počítači mi pak promítla videa, na kterých vysvětlovala, jak operace probíhá. Poté mi ještě kápla do očí a poslala nás na chodbu prostudovat papír s detaily operace. Já měla mít oči po kapkách zavřené, takže to přelouskal alespoň doprovod. Po rozkapání očí máte zvětšené zorničky a můžete vidět trochu rozmazaně, takže sluneční brýle s sebou! Nakonec mi ještě paní doktorka do očí posvítila a to byl konec celého vyšetření. Na závěr jsme už jen probrali všechny podrobnosti operace, objednání na termín a platbu.

Předoperační vyšetření bych shrnula jako bezproblémové, časově bylo trochu náročnější, než jsem čekala, ale alespoň mám dobrý pocit, že je vše opravdu poctivě připraveno. Všichni na klinice Lexum byli moc milí, ochotní a příjemní. Nic nebylo vyloženě bolestivé, něco možná jen trochu nepříjemné, ale dalo se to v klidu zvládnout. Popsala jsem vše raději podrobněji, snad to pomůže těm, kteří mají radši, když ví, do čeho jdou a že se opravdu není čeho bát.

Podrobnosti ohledně operace si záměrně nechávám až do dalšího článku, který se tu objeví po zákroku, kdy už snad budu vidět jako ostříž 🙂

1 Comment

  • Lenka J. 19.3.2018 at 18:49

    Já jsem měla vyšetření očí v den operace. Na kliniku Horní Počernice jsem kvůli tomu šla… Nechtělo se mi někam jezdit na 100x už tak mi stačí. Že se tam musím jednou za čas otočit na kontrolu… Ale jinak vyšetření nic není… Koukala jsem asi do 6 přístrojů, ay mi to zkontrolovalo úplně všechno a pak jsem šla rovnou na laser a to bylo úplně v pohodě…:)

    Odpovědět

Přidat komentář