Přírodní a biokosmetika – jak ji vybrat a poznat

Přiznám se, že jsem velkým zastáncem přírodní kosmetiky. Mám citlivější pleť i pokožku hlavy, takže mi daleko lépe sedí přírodní přípravky než klasická kosmetika z drogerie. Samozřejmě netvrdím, že vám přírodní kosmetika nemůže způsobit podráždění, to vždy závisí hlavně na individuálních potřebách, ale většinou platí, že jsou přírodní přípravky od renomovaných značek daleko šetrnější. Pří výběru přírodní kosmetiky ale často nastává problém. Jak poznat, zda je přípravek skutečně přírodní? Někdy je to složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Dnes si proto trochu osvětlíme, jak přírodní kosmetiku poznat.

prirodni-kosmetika

Jak postupovat při výběru přírodní kosmetiky

Při výběru přírodní kosmetiky je dobré řídit se certifikáty, které se udělují značkám splňujícím normy přírodní kosmetiky. Hlavní certifikáty najdete ve článku níže i s popisem, co musí značka splňovat, aby mohla některý ze certifikátů získat. Na samotném přípravku pak certifikát najdete na obale, většinou blízko u loga značky.

Stejně dobré je orientovat se podle známých a zavedených značek, u kterých je přírodní složení ověřené a známé. Většinu těchto značek najdete opět níže přímo u certifikátů. Při tomto postupu se vám tak nikdy nestane, že byste naletěla a pořídila si drahý přípravek s klasickým složením kosmetiky z drogerie.

Jaký je rozdíl mezi přírodní kosmetikou a biokosmetikou

Tyhle dva pojmy se často chápou jako něco velice podobného, což ale není tak úplně pravda. Přírodní kosmetika by měla obsahovat převážně přírodní suroviny z rostlin a minerálů. Můžou se zde ale objevit v menším množství také syntetické látky a suroviny nemusí pocházet z ekologického zemědělství.

Naproti tomu organická nebo biokosmetika je chápána ještě o něco přísnější. Zde je nutné doložit, že složky přípravků pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství na přísně vybraných lokalitách. Nesmí také obsahovat konzervanty, ropné deriváty, syntetická barviva nebo parfémy.

Certifikáty přírodní a bio kosmetiky

Při výběru přírodní a bio kosmetiky nikdy neuděláte chybu, pokud se budete orientovat podle certifikátů. Certifikáty přírodní kosmetiky se udělují právě značkám, které splňují jejich požadavky. Je to tedy takový důkaz, že se jedná o skutečně přírodní produkt a podle certifikátu, který splňuje můžete i vystopovat přibližnou míru syntetických látek nebo případný ekologický původ surovin.

BDIH

BDIH je dnes nejčastěji užívaná známka přírodní kontrolované kosmetiky. Přípravky s tímto označením neobsahují ropné produkty, syntetické konzervační a vonné látky ani syntetická barviva. Netestují se na zvířatech a suroviny se ani z mrtvých zvířat nezískávají. Nejedená se ale o organickou ani bio kosmetiku. Rostlinné složky sice většinou jsou získávány z kontrolovaného zemědělství, ale ekologický původ není samozřejmostí.

Značky s certifikátem BDIH na našem trhu: Lavera/Laveré, Logona, Sante Naturkosmetik, Primavera, Natuderm, Nature Friends, Weleda, Dr. Hauschka, Maharishi Ayurveda…

BDIH

EcoCert

EcoCert nebo také Soil Association Organic Standard označuje produkty ze surovin, které pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství a dokonce i informuje o skutečném podílu těchto surovin ve výrobku. V EcoCertu je možné rozlišit ještě další dva certifikáty.

  • Ecocert ECO definuje produkty, jejichž obsah je z 95 % přírodního původu, 5 % všech a 50 % rostlinných složek ekologického původu.
  • EcoCert BIO zase označuje výrobky, které pochází z 95 % z přírodních surovin a 10 % všech a 95 % rostlinných složek ve výrobku je bio původu.

 

Značky s certifikátem EcoCert na našem trhu:  Urtekram, L’occitane, Melvita, Sanoflore…

logo_ecocert

NaTrue

Certifikát NaTrue si získává stále větší oblíbenost, protože díky přehlednému dělení přírodní kosmetiky umožňuje lepší orientaci mezi výrobky té nejvyšší kvality. NaTrue udává tři stupně přírodní a biokosmetiky.

  • Přírodní kosmetika
  • Přírodní kosmetika se 70% podílem bio složek
  • Bio kosmetika, v níž nejméně 95 % surovin musí pocházet z kontrolované ekologické produkce.

Značky s certifikátem NaTrue na našem trhu:  Alverde, Dr. Hauschka, Farfala, Lavera, Logona, Primavera, Sante a Weleda.

NATRUE

CPK a CPK-bio

CPK je český certifikát přírodní kosmetiky. Výrobky s tímto certifikátem musí obsahovat pouze přírodní suroviny. Certifikát také definuje suroviny, které jsou ve výrobcích zakázány.

  • Vyšší stupeň CPK-bio musí obsahovat suroviny z ekologického zemědělství, tedy kromě splnění podmínek certifikátu CPK  musí obsahovat i bio suroviny.

Značky s certifikátem CPK na našem trhu:  Saloos, Cannaderm

CPK-CPK-BIO

Loga některých osvědčených značek přírodní kosmetiky

 

sante-logo

kosmetika Sante

weleda-logo

kosmetika Weleda

logo-lavera2

kosmetika Lavera

dr-h-skincare-logo

kosmetika Dr.Hauschka

cannaderm logo

kosmetika Cannaderm

logo_sanoflore_250

kosmetika Sanoflore

logo-occitane-regular-black

kosmetika L´Occitane

images

kosmetika Logona

logo_Saloos

kosmetika Saloos

Přidat komentář