Tumescentní liposukce – průběh, zkušenosti, výsledek

Jak zhubnout problematické partie? Jak se zbavit tuku na bocích, břichu, stehnech, hýždích? Tyhle otázky se neustále opakují a hodně z nás se jimi trápí. Odpověď na ně je jednoduchá – upravit jídelníček a zařadit pravidelnou sportovní aktivitu. Realizace už tak snadná není a vyžaduje pevnou vůli a změnu návyků. Pokud přesto vaše úsilí neodpovídá představám a tuk se na některých místech houževnatě drží, nebo prostě jen chcete změnu co nejrychleji, možná zauvažujete o liposukci. Pár mých známých tumescentní liposukci podstoupilo, takže mám informace takříkajíc z první ruky.

Co se ti vybaví při slově dovolená? Mně liposukce. (Účastníci zájezdu)

Kdy je pro vás liposukce vhodná

  • Normální tělesná hmotnost
  • Tukové nadbytky na ohraničených tělesných partiích
  • Pevná, elastická kůže
  • Dobrý zdravotní stav

Liposukce slouží k tvarování těla odstraněním tuku na problematických partiích, ale není řešením celkové obezity. Velmi dobře vám tedy může posloužit k odsátí přebytečného tuku například na břiše, ale neslouží k celkovému zhubnutí. Důležitá je také kvalita vaší pokožky, pokud máte elastickou kůži, která je schopná se kvalitně stáhnout a přizpůsobit odsátí, bude výsledek daleko lepší než při celulitidě nebo striích.

Typy liposukcí

Liposukční techniky se stále vyvíjejí a zdokonalují, společný princip ale zůstává. Liposukce funguje na principu odsátí rozrušené tukové tkáně pomocí kanyly. Původní suchá technika je už překonaná a nyní převládá tumescentní technika, při které se tuková tkáň napustí větším množstvím roztoku, díky kterému se tuk snadněji odsaje. Využívají se také další výdobytky jako je ultrazvuk nebo laser pro snadnější hojení a maximalizaci efektu. Vždy je ale třeba mít na paměti, že nejdůležitější není ani tak použitá technika jako schopnosti a pečlivost vámi vybraného chirurga.

Jak liposukce probíhá?

Po výběru kliniky, se dohodnete na nezávazné konzultaci a s chirurgem proberete vše potřebné. Dozvíte se, zda je pro vás vhodná klasická tumescentní liposukce, nebo zda by chirurg vzhledem k horšímu stavu pokožky sáhl radši po laserové nebo ultrazvukové liposukci. Zhodnotíte, které partie potřebujete odstát a domluvíte se na typu anestézie. Menší partie je možné podstoupit v místní anestézii, při větším rozsahu liposukce se doporučuje celková anestézie. Následně si dohodnete termín a předoperační vyšetření, které  potvrdí, že můžete zákrok podstoupit. V den operace a po nástupu na kliniku si vás chirurg vyfotí a většinou i předkreslí odsávané partie. Pak už záleží na typu zvolené anestézie. V případě celkové se prospíte a probudíte o nějaký ten špíček lehčí.

Při místním znecitlivění jste při operaci vzhůru, ale výhodou je, že nemusíte podstupovat riziko narkózy a při zákroku můžete spolupracovat. Nejdřív dostanete do odsávané partie injekce, které oblast znecitliví. Cítíte tedy jen klasické píchnutí, na které jsme všichni od doktora zvyklí a poté už je zákrok prakticky bezbolestný. Kůže se na několika místech lehce nařízne na velikost kanyly, kterou se napustí tumescentní roztok. Odsávaná oblast tedy ještě zvětší svůj objem, takže je z vás na nějaký čas pořádný panáček Michelin. Pak si chvilku počkáte, dokud se roztok neusadí. Tuk se v roztoku naředí a snadněji se pak odsaje. Po napuštění začne samotné odsávání pomocí kanyly, kterou lékař v různých směrech tuk odsává. Cítíte jen tlak, bolet by nic nemělo, pokud výjimečně nějaká oblast trochu štípne, můžete dát hned vědět a odsávání může pokračovat na jiném místě. Bolestivé to tedy není, s lékařem si můžete i příjemně popovídat a během toho se i zvednout, zhodnotit efekt, případně se otočit na druhý bok a celkově napomoct ideálnímu výsledku. Po dokončení odsávání se pomocí jednoho dvou stehů malé vstupy po kanyle zašijí, případně jen přelepí náplatí. A je hotovo!

Bolestivost po zákroku

První dny po liposukci vás odsávané oblasti bolí. Jde o to, že byla narušena značná plocha kůže a je třeba dát tělu klid a prostor na regeneraci. Je proto možné sáhnout po ibalginu, případně po prášcích na bolest, které dostanete na klinice. Po prvních dvou až třech nepříjemných dnech už by se měl stav jen a jen lepšit, můžete zaznamenat otoky a modřinky, které se postupně budou vytrácet. Je třeba počítat s tím, že se jedná o invazivní zákrok, takže bez bolesti to nepůjde. Není t ale nic, co by se nedalo zvládnout a vidina krásné postavy vám k tomu určitě napomůže.

Po liposukci

Po liposukci musíte zhruba měsíc nosit kompresní stahovací prádlo, které zajistí, že kůže hezky stáhne a odsátá oblast bude vypadat co nejlépe. Není to zrovna pohodlné a příjemné, ale čím lépe se s tím poperete, tím větší máte jistotu, že se vyhnete povolené kůži. Žádná zvláštní omezení jinak nemáte. Do práce můžete teoreticky pár dní po, ale spíše se hodí dát si nějaký čas klidový režim. Bolestivost je sice individuální, ale prvních pár dní vám nejspíš nebude úplně nejlépe. Výsledný efekt zaznamenáte po jednom až maximálně třech měsících, kdy definitivně zmizí jakékoliv známky otoků a budete se tak moct radovat z nově nabytých tvarů. Výsledky moderních liposukcí bývají skvělé a je radost se na fotky před a po podívat.

Moje známé si výsledky liposukcí pochvalují, i když slýchávám, že rekonvalescence nebyla zrovna příjemná a po liposukci odsávané oblasti prostě nějaký čas bolí. Výsledný efekt ale je moc pěkný.

Máte zkušenost s liposukcí? Jaký na ni máte názor?

 

Přidat komentář