Problémy s pletí a psychika

Než začnete potíže s pletí přičítat její neposlušnosti, zamyslete se, jestli není na vině vaše psychika. Akné či nenadálá citlivost s ní totiž často úzce souvisí.

Všimla jste si, že v době kdy čelíte stresu nebo nějakému trápení, se vaší kontrole začíná vymykal i jinak bezproblémová pleť? Mohou za to právě prožívané emoce. Přestože zaměstnávají především mozek, zanechávají nepěkné stopy i na pokožce. Bohužel negatitivní pocity se promítají na povrch pleti ne zrovna příjemným způsobem: přecitlivělostí, zarudnutím nebo třeba kopřivkou. Vysvětlení je prosté.

Pokožka, její mazové žlázy a vlasové folikuly jsou propojené s nervovými vlákny a mají schopnost uvolňovat neuropeptidy a stresové hormony. Jakmile se tyto látky působením emocí uvolní, pleť se jimi náhle přehltí. Tukové žlázy pak začnou v nadměrné míře produkovat maz (z čehož vzniká akné), buňky jsou podrážděné (vyrážka), cévy se rozšiřují (zarudnutí) a buňky regulující zánět začnou produkovat histamin (kopřivka). Takže se není co divit, že u dermatologů v takových případech vysvobození nenajdete. Nebo alespoň ne hned a ne bez pomoci dalších odborníků. Výsledky studií totiž dokazují, že lidé, které trápí akné nebo lupénka, často trpí depresemi, přičemž ty se zpravidla objevují jako první. Obě spojené nádoby však mají i dobrou stránku: prožívání emocí se sice člověk vyhnout nedokáže, má však možnost zabránit tomu, aby se projevily na jeho pleti.

Akné nebo lupénka mohou být důsledkem hlubokých depresí.

Ruce pryč

Klasickou ukázkou propojení mezi mozkem a pletí je častý zlozvyk – neustálé dotýkání se obličeje v touze odstranit z něj sebemenší nedostatky. Podle některých odborníků může být příčinou narůstající počet lidí, kteří užívají léky proti poruchám pozornosti. Tyto medikamenty totiž vyvolávají nebo zhoršuji problémy s pletí. Sahání si na tvář a mačkání pupínků podle všeho souvisí se symptomy nutkavé neurózy a se špatným zpracováním serotoninu v mozku. Obvykle to začíná tím, že se lidé až posedle zabývají drobnými vadami pokožky, což postupně vyústí v dlouhé hodiny mačkání a škrábání, a pak vzniku stroupků a jizev, což následně vyvolává pocity viny a sebelítosti. Tehdy je jediným řešením zkusit se daný zlozvyk odnaučit, popřípadě vsadit na exfoliaci, tedy odstranění odumřelých buněk z pokožky. To nejenom bezpečně vyhladí pleť, ale zároveň uspokojí potřebu průběžně se nežádoucích elementů zbavovat. Pokud to nepomůže zatočit se zlozvykem, doporučují dermatologové odborné psychologické poradenství. Pro úspěšnou léčbu je totiž důležité, aby každý pochopil, co dělá, proč to dělá a co je příčinou jeho trápení. Kromě toho využívají terapeuti i další triky, například náplasti na prsty nebo učení  zaměstnávat ruce jinými aktivitami – mačkáním antistresových míčků, pletením, hrou na kytaru atp.

Neméně účinnou metodou je i hypnóza. Ta může odkrýt nejrůznější vzpomínky a souvislosti, jež s aktuální situací na první pohled nesouvisejí, později se ale mohou nečekaně přihlásit v podobě nejrůznějšího nestandardního chování. Ať jde o jednání bezmyšlenkovité (např. při práci, nebo u počítače) nebo vědomé (kterým se chceme zbavit psychického tlaku). Jenže agresivní mačkání pupínků nebo škrábání stroupků poskytne úlevu pouze dočasně. Velice rychle ji střídá stud a frustrace. Jak se z tohoto bludného kruhu dostat ? Chce to buď pořádně silnou vůli, nebo šikovného psychologa. Při relaxačních cvičeních nebo hypnóze je například možné pacientovi poradit, aby si vždycky při nutkání sahat si na obličej představil před očima velký nápis STOP a prostě toho nechal. Většinou si člověk i dlouho poté, co už problémy netrpí, vybaví varovný signál a svůj zlozvyk včas zastaví.

Teprve až se tyto psychikou diktované zlozvyky, ztratí nebo zmírní, mohou s nápravou škod začít dermatologové. Na řadu tak přijdou krémy s protizánětlivými, zklidňujícími nebo neutralizujícími složkami, laser či speciální výplně, které upraví nerovnosti.

Kopřivka

Začervenalá kůže posetá pupínky není jen výsadou alergiků. Může se objevit u kohokoli, komu se následkem přemíry emocí (úzkosti, zlosti, dokonce i mohutného záchvatu smíchu) zvýší tělesná teplota. Spolu s tím se totiž zrychlí pohyb adrenalinu, což může vyvolat uvolnění histaminu způsobujícího vznik svědivých pupínků. Objeví se náhle a vydrží zhruba hodinu, celý proces se ale může opakovat. Nejúčinnějším řešením je užití antihistaminik, jež stabilizují buňky ukládající a uvolňující histamin. Protože mají zároveň sedativní vlastnosti, které působí proti úzkosti, můžete se po nich cítit ospale. U některých lidí se osvědčily i relaxační techniky, jóga anebo odpočinek v doprovodu jediného uklidňujícího elementu – hudby.

Červenání

Strach nebo rozpaky, zvláště pociťujete-li je mezi lidmi, způsobují zvýšené uvolňování adrenalinu, který rozšiřuje cévy v obličeji, a to má za následek červeníní. Pokud přichází jen v určitých situacích, třeba když musíte promluvit před větším publikem, stačí předem preventivně užít lék z kategorie betablokátorů, jež uvolňování adrenalinu zmírní. Pomáhá i vycucat kostku ledu nebo si na krční žíle chvíli přidržet láhev se studenou vodou – chlad zablokuje nebo alespoň zmírní nervové impulzy způsobující rudnutí. Existuje však i dlouhodobější řešení, a sice s pomocí biofeedbacku, kdy se naučíte mít své cévy pod kontrolou. Nejprve si přístrojem budete měřit různé fyziologické funkce, např. krevní tlak. Po čase zjistíte, které myšlenky nebo děje u vás působí jeho snížení, tj. redukci stresu, a tím pádem zafungují jako prevence zarudnuti. No a pak už nic nebude bránit tomu, abyste tyto souvislosti vypozorovala i bez použití přístroje.

Růžovka

Klasickému červenání, o kterém byla řeč v předchozím odstavci, stačí chvilka a zmizí. Jenže onemocnění zvané růžovka (neboli roseacea) se projevuje stálým úporným zarudnutím, které zhoršují různé spouštěče – stresem počínaje a kořeněným jídlem, červeným vínem nebo změnami teploty konče. Do cév se nahrne krev, která s sebou přináší zánětlivé látky a bakterie, a ty pak reagují přehnaně. Klíčem ke zmírnění příznaků růžovky je především ovládnutí stresu a vyhýbání se spouštěcím faktorům. U někoho pomůže jóga, u někoho terapeutické sezení. Nežádoucí bakterie a zánět pomohou odbourat orální antibiotika a speciální krémy na předpis (např. s kyselinou azelainovou). Na permanentní zarudnutí pokožky způsobené tímto onemocněním také skvěle účinkuje laser, například V-beam. Redukuje množství povrchových žilek v obličeji, a tudíž snižuje množství krve v této oblasti. Přímo při ošetření můžete pociťovat jakoby švihání horkou gumičkou a bezprostředně poté zůstanou na obličeji jemné modřinky, ty ale zhruba po týdnu zmizí. Dobrou zprávou je, že lidé trpící růžovkou pozorují výsledky obvykle už po jednom až třech sezeních. Naopak nevýhodou je, že laser nepomůže v případě zarudnutí vyvolaného emocemi, o němž byla řeč v předchozím bodě, protože není způsobeno nadbytkem povrchových cév ve tváři.

Citlivá pleť

Pokud s vámi cloumají emoce, může se pleť začít chovat jako rozmazlené dítě. Částečně je to vinou neuropeptidů, díky nimž je pokožka extrémně citlivá a reaguje na sebemenší podněty. Svou roli zde ale hraje i ztráta vody z pokožky. U dehydrované svrchní vrstvy se totiž buňky, jež byly plné a pevně nacpané vedle sebe, zmenší a scvrknou. Vzniklé mezery zaplní nežádoucí dráždivé látky, takže i lidé, kteří mají za normálních okolností bezproblémovou pleť, najednou zjišťují, že je běžně používané krémy pálí a svědí. Naštěstí jde obvykle jen o dočasnou reakci. Pokud se tento problém objeví, vyhněte se přípravkům s dráždivými složkami, jako jsou retinoidy, kyseliny, hrubé peelingy a výrazná parfemace. Zaměřte se spíše na jemné, zklidňující, hydratační a přirozeně regenerující přípravky.

Pocení

To je reakce nepříjemná pro každého, některým jedincům však vyložené komplikuje život. Nejběžnější metodou léčení tzv. hyperhidrózy je botulotoxin, který omezí pocení na cca šest měsíců a lze jej aplikovat do pokožky temene, čela i spánků. Průběžně mohou pomoci matující papírky.

Akné

Stres dokázal vrátit do pubertálních let i ženy, které nikdy neměly na obličeji ani pupínek. Příčinou je hormon, který zvyšuje produkci mazu, což vede k ucpávání pórů. Přidají-li se k tomu zánětlivé neuropeptidy, nenáviděný pupínek je na světě. Dá se tedy říct, že vnitřní zklidnění vede k čisté pleti. Doporučuje se proto provozovat činnosti, které redukuji stres, např. cvičení tai-či, běh nebo teplá koupel. Neplatí to ale absolutně: pupínky se nevyhýbají ani zenovým mistrům, pokud jsou pod tlakem. Proto je dobré mít u sebe v pohotovosti přípravek pro lokální ošetření. Ty nejúčinnější volně prodejné obsahují kyselinu salicylovou, jež výborně čistí póry, nebo benzoyl peroxid. Skutečně velký pupínek může zmenšit dermatolog pomocí kortizonové injekce. Na výrazně zvýšený výskyt akné zabírají pleťová mléka a tablety tlumící zánět, ty ovšem musí předepsat lékař, stejně jako krátkodobá orální antibiotika. Obecně je důležité dodržovat zvýšenou hygienu – dotýkat se obličeje jen čistýma rukama, mít k dispozici ručník jen na obličej a pravidelně čistit pleť přípravky s retinoidy uvolňujícími ucpané póry nebo s antibakteriálními složkami.

Dobrá nálada je pro pleť vždy požehnáním.

Pozitivní nálada dělá své

Pokud zrovna prožíváte životní období plné starostí a stresu, je vaše pleť více ohrožena, neznamená to ale automaticky, že s ní budete mít potíže. Ovšem, dobrá nálada je pro pokožku vždycky požehnáním. Jste-li šťastná, cévy se lehce roztáhnou, což sjednotí prokrvování pleti a zamezí tvorbě skvrn. Účinky dobré nálady jsou navíc okamžité, a když se budete cítit optimisticky po několik týdnů, dosáhnete ještě silnějšího efektu. Růstové hormony a endorfiny, které v těle cirkulují, mají protizánětlivý a léčivý účinek, který je navíc podporován absencí stresového hormonu kortizolu. Díky této chemické reakci se zmírní akné, zredukují kruhy pod očima, zmírní citlivost pleti a vyhladí se jemné vrásky. Co víc si přát?

1 Comment

Přidat komentář