Jak se zbavit celulitidy – cvičení, jídelníček, krémy

Nejenže je celulitida typicky ženská záležitost, ale co je horší, nikdy se jí nejde úplně zbavit. Snad ji jen s jistou dávkou sebekontroly udržet na uzdě.

Proč se celulitida tvoří?

Proč ale vůbec k tomuto  protivnému zkrabatění pokožky dochází? Především je to v důsledku hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Zhruba od puberty tak prakticky každá žena (s výjimkou vrcholových sportovkyň nebo těch geneticky šťastnějších) může sledovat, jak se kůže začíná v určitých místech propadat. Proč ale výhradně u žen, a ne u opačného pohlaví? Protože ženská kůže je relativně tenká a vazivová tkáň slabší než u mužů.

Působením ženského hormonu estrogenu se tuk ukládá především v oblasti hýždí a stehen, což jsou partie, kde se celulitida vyskytuje nejčastěji. Efekt pomerančové kůže pak ještě znásobuje zadržování vody v těle.

No a v souvislosti s tím, jak s přibývajícími lety tkáň povoluje, dolíčky se čím dál více prohlubují. A co je ale na celé věci úplně nejmíň spravedlivé – jakmile jednou dolíčky získáte, už se jich nikdy definitivně nezbavíte. Budiž vám aspoň útěchou, že celý popsaný proces je naprosto normální, nejde o žádnou chorobu. Jedinou naději, než nad celulitidou dočista zlomíte hůl, vám dává změna některých špatných návyků. Tím její viditelnost můžete alespoň částečně zmírnit.

Cvičením proti celulitidě

Jistě jste si všimla, že celulitidou netrpí pouze silnější ženy, ale i ty velmi štíhlé. Je zde ovšem jasná souvislost mezi výskytem pomerančové kůže a nadváhou – kde je více tuku, jsou i výraznější dolíčky. Proto nasaďte zbraň z nejsilnějších, a sice pravidelnou sportovní aktivitu.

Pohyb na celulitidu útočí hned z několika stran: redukuje nadváhu, a to bez náhlých výkyvů hmotnosti, které jsou častým důsledkem nejrůznějších diet. Také posiluje svalstvo, zlepšuje prokrvení a zabraňuje zadržování vody v těle.

Nejlepší je v tomto ohledu kombinace vytrvalostního sportu, jako je například běh, plavání nebo jízda na kole, a posilovacího tréninku, respektive protahovacího cvičení, jako je pilates, cvičení na přístroji power plate a klasického silového tréninku ve fitku.

Jídelníček proti celulitidě

Obrovským dílem se na výskytu celulitidy samozřejmě podílí také nesprávný jídelníček. Jak ho vylepšit?

  • Omezte spotřebu soli, čímž zamezíte hromadění vody v těle.
  • Dopřejte si dostatečný příjem vaječného bílku – je důležitý pro stavbu kolagenních vláken v pokožce.
  • Nemilosrdně vyřaďte také nikotin. Nejen v zájmu zdravých plic, ale i kvůli ochabování tkání a tím pádem i vzniku celulitidy.

Tip: Pro zmírnění dolíčků můžete překvapivě zabojovat i při obyčejném sprchování. Několik proudů studené vody při ranní očistě totiž posílí cévy a sníží otoky. Tato masáž sice působí pouze přechodně, zlepšuje však prokrvení a povrch pleti pak působí daleko hladším dojmem.

Pozor! Pokud milujete ten pocit, kdy vám sluníčko dlouhé hodiny příjemně hladí kůži, pak na to rychle zapomeňte! Sluneční paprsky se podílejí na vzniku vrásek a tím, že narušují kolagenní vlákna, zhoršují elasticitu vazivové tkáně a jsou oporou pro dolíčky.

Ošetření proti celulitidě

Populární endermologie, což je de facto druh elektrické lymfodrenáže, sice odvodňuje, přináší však – stejně jako manuální lymfodrenáž  u kosmetičky – jen přechodné výsledky. Pro déletrvající efekt nasazují lékaři například radiofrekvenční terapii, při níž se tkáň zahřívá elektrickým proudem a tím by se měla vypnout. Přesto stále platí: žádná terapie nezajistí, aby vám dolíčky zmizely  z podkoží natrvalo.

Krémy proti celulitidě

Očekáváte-li, že vás spasí krémy proti celulitidě, musíme vás poněkud zklamat. Bohužel nejsou všemohoucí. Zpravidla však obsahují, kromě jiných účinných látek, kofein, který (což je vědecky dokázáno!) podporuje tvorbu enzymů vedoucích ke zmenšování tukových buněk. Potřebuje se k nim ale nejprve propracovat…

V každém případě podle výsledků některých studií dokážou krémy s obsahem dvou procent kofeinu ‚zabaleného’ v lipozomech přinést lepší výsledky než placebo.

Další z vlivných ingrediencí, jež stojí za povšimnutí, je retinol (vitamin A). Posiluje totiž tvorbu kolagenních vláken, a tak si i ten může připsat zásluhy za pozitivní výsledky v boji s celulitidou.

3 Comments

Přidat komentář