Škodí plasty zdraví?

S plasty se v dnešní době setkáváme všude. Najdeme je třeba v autě, šatníku, ale také v kuchyni. Některé studie nás už před riziky tohoto snadno dostupného materiálu začínají varovat. Například souvislost mezi změkčovači, které plasty obsahují a rozvojem cukrovky se už jeví jako reálná hrozba. Je to zbytečné přehánění nebo bychom se měli začít víc zajímat o to, čím se obklopujeme? V dnešním článku si o rizicích spojených s plasty řekneme trochu víc.

Čím jsou plasty nebezpečné?

Samotné plasty nijak zvlášť škodlivé nejsou, problém je spíš s látkami, které se do nich přidávají. Především jsou to změkčovadla, rozpouštědla a látky zabraňující hoření. Například lidé, kteří jedí často konzervované potraviny poté vykazují o něco vyšší hodnoty bisphenolu A. Důvod k větším obavám ale není. Pokud nejíte balené polotovary stále, s následky se nesetkáte.

PLASTOVE-LAHVE

Na co pozor!

Výše už jsme si uvedli bisphenol A (zkratkou BPA), který může mít na svědomí negativní dopad na srdeční obtíže a neplodnost.

Za zmínku stojí ještě PAHs (polycyklické aromatické uhlovodíky), což jsou sloučeniny, které se dokážou vázat v těle. Můžete se s nimi setkat na madlech nekvalitního nářadí nebo laciných jízdních kol. Dlouhodobé používání nářadí s takovou rukojetí může znamenat pro tělo velkou nálož škodlivin.

Se změkčovadly se setkáte třeba i u triček s plastovým potiskem. Pro jistotu je proto lepší takové triko po zakoupení nejdřív vyprat, aby se z něj co nejvíc látek uvolnilo.

Naopak se prakticky nemusíte obávat nějakého ohrožení vdechnutím. Podlaha z PVC sice může do jisté míry vylučovat změkčovače, ale jde o zanedbatelné množství.

Jak poznat škodlivý plast?

Jednoznačné označení, co se v plastech skrývá, nenajdete. Pro obaly potravin ale existují pravidla, které stanovují, jaké plasty se do oběhu vůbec nesmí dostat. V každém případě ale občas neuškodí o složení malinko zapřemýšlet, což je dobré třeba u hraček pro děti. Rozpouštědla a změkčovače často poznáte po čichu. Pokud tedy nějaký plast agresivně zapáchá, radši ruce pryč (natož ty dětské). Vyplatí se i nakupování u osvědčených značek.

Ovlivňují plasty zdraví?

Kromě sloučenin, které jsme si uvedli, nepředstavují plasty nijak zvlášť závažný problém. Substance, které se z nich uvolňují se v těle neukládají. Problém je spíš v tom, že jsme jim vystavováni každý den. Je proto určitě lepší se vyhýbat látkám, které by riziko představovat mohly. Potraviny zatavené ve fólii určitě nekupujte pravidelně. U pití je pak velmi dobré plast kompenzovat skleněnými lahvemi.

Šetření s plasty?

Na závěr ještě malé zopakování několika rad, jak aspoň trochu ulevit produkci plastů a tak i životnímu prostředí. Ročně jsou vyprodukovány miliardy igelitek, není proto nic lehčího, než chodit nakupovat s plátěnou taškou. Místo plastových lahví dávejte víc prostoru skleněným. V bioochodech už se dokonce můžete setkat s doplňováním kosmetiky do původních obalů. A samozřejmě nezapomínejte recyklovat.

1 Comment

  • Eva 9.9.2013 at 09:53

    Nejen, že plasty škodí lidskému zdraví, ale i přírodě. Plastové sáčky se povalují všude po příkopech, v oceánu je obrouvský plovoucí ostrov z plastového odpadu, mořští živočichové se tím nechtěně krmí… Já bych třeba úplně zakázala, tak jako to už je v některých zemích, používání plastových sáčků a tašek.

    Odpovědět

Přidat komentář