Slatinná koupel – hodnocení

Slatinná koupel je sice méně známá, ale velice příjemná a relaxační procedúra, která vás prohřeje, nastartuje metabolismus a uvolní svaly. Při pobytu v lázních jsem se s ní setkala a ráda bych vám tento zážitek zprostředkovala.

Co to vlastně je ta slatina

Slatina je jeden z druhů peloidů (tedy bahen). Jde o jemnozrnné látky, které vznikly přírodními biologickými a geologickými pochody a po úpravě se používají i k léčebným účelům.

Peloidy dělíme na dvě skupiny:

  • humolity (rašeliny, slatiny, slatinné zeminy), které  jsou bohaté na organické látky a lze je, díky jejich schopnosti udržet homogenní kašovitou konzistenci ve spojení s vodou, využít v podobě koupelí i zábalů
  • bahna, v nichž převládají minerální látky lze využít pouze ve formě zábalů

Jak se liší rašelina a slatina

Rozdíl mezi oběma oblíbenými látkami spočívá především v druhu organických látek, ze kterých vznikly. Zatímco u rašelin je výchozím materiálem rašeliník, suchopýr a rašelinné houby, slatiny vznikly z rostlinných zbytků rákosu, orobince, ostřice apod. Rašeliny i slatiny mohou obsahovat podle lokality další látky minerální povahy např. v Třeboni známá sirnoželezitá slatina váže pyrit.

Něco z historie

Používání peloidů sahá nejen do dob starého Řecka a Říma, ale až do starého Egypta. V Evropě se objevují zmínky o léčbě peloidy v průběhu 16. století. Třeboňská pánev je jedním z nejbohatších nalezišť rašeliny a slatiny na našem území.

Jak slatinná koupel probíhá

Před procedúrou jste personálem odvedeni do kabinky, kde si necháte všechny své věci a svléknete se do naha. Po zavolání přejdete z kabinky k vaně, kde je již na dně připravená mírně naředěná slatina. Po uložení do vany vám sestra vodu velice rychle napustí až po okraj. Nemusíte se tedy bát, že budete mrznout v malé vrstvě bahýnka, nebo bude vaše tělo příliš dlouho na odiv. Koupel je velice uvolňující a relaxační. Voda se mi nejdříve zdála příjemná (má asi 39 stupňů), ale postupně se prohřejete, až k fázi, kdy je vám pořádné horko, což je způsobeno tím, že slatina minimálně vychládá.  Někoho možná může mírně vyděsit množství úlomků různého materiálu a i občasné poněkud strašidelné bublání slatiny. Přece jenom se voda v koupeli od bažiny příliš neliší. Po patnácti minutách slastného prohřívání vám sestra vodu vypustí. Poté vás zezadu osprchuje a nechá vás dosprchovat se zepředu. Následně si lehnete na lehátko v kabince a zabalíte se do prostěradla a do deky. Ideální je spojit koupel s masáží a ještě více uvolnit rozehřáté svaly.

Jak slatinná koupel funguje

Hlavním účinkem celé metody je prohřátí celého organismu pomalým a přitom intenzivním způsobem, což zajišťuje kašovitý charakter slatiny. Peloid má také vysokou akumulační schopnost pro teplo (8x vyšší než voda), takže během koupele minimálně vychládá. Následným suchým ovinem se dosahuje prodloužení tepelného účinku. Slatinná koupel je výborná na zlepšení prokrvení tkání, uvolnění svalového napětí, zlepšení regenerace orgánů a zmenšení bolesti. Současně zvyšuje obranyschopnost a celkovou odolnost, má ale i blahodárný účinek na kůži a její zvláčňování.

Hodnocení

Slatinná koupel se mi velice líbila, svaly opravdu uvolnila a prohřátí bylo velice příjemné. Určitě doporučuji, pouze si po koupeli neplánujte žádnou větší aktivitu, procedúra je pro tělo poměrně náročná a za sebe mohu říct, že jsem po ní byla celý den unavená. Pokud tuto procedúru vyzkoušet chcete určitě doporučuji Třeboň, kde je velice kvalitní slatina. Navštívila jsem zde Bertiny lázně a byla jsem moc spokojená.

Přidat komentář