Jak na únavu a vyčerpání – tipy, jak načerpat energii

Cítíte se vyčerpaně a unaveně, celou zimu proploužíte a jediné, na co dokážete souvisle myslet je chvilka, kdy se konečně svalíte na gauč? Sama jsem na tom úplně stejně, poslední dobou energií zrovna neoplývám a ranní vstávání se stává každodenní anabází. Pokud se taky cítíte jako po přejetí parním válcem, snad oceníte pár tipů, které vám můžou pomoct zase dobít baterky.

smiling woman in evening dress with diamond

Zavodněte se

Dostatečná hydratace organismu udržuje optimální energetickou hladinu. Začněte už ráno sklenicí vlažné vody s citronem a pokračujte po celý den větší množstvím čisté vody bez bublinek. Uvidíte, že vaše produktivita  se pořádně zvedne a i váš metabolismus bude správně fungovat.

Jezte pravidelně

Menší pravidelné dávky zdravého jídla hodí vaše tělo do pohody, takže může pracovat na maximum. Neodsunujte ho až na poslední chvíli, to vás daleko víc vyčerpá. Naopak je dokázané, že pauzy na svačinky mají na výkonnost významný kladný dopad.

Vsaďte na vyváženou stravu

Znáte ten pocit, když sníte opravdu vydatnou porci, takže se bojíte, jestli se vůbec zvládnete dovalit na kanape? Tak právě tomuto efektu se snažte zabránit. Řešení je jednoduché, zkrátka zkuste lehčí jídlo, které vás bude energií zásobovat postupně. Sacharidy a vláknina jsou ideální volbou.

Rychlý přísun energie

Pokud potřebujete okamžitě vzpružit, zkuste jablko nebo banán. V jich obsažené cukry vás okamžitě nakopnou.

Neopomínejte relaxaci

Jste stále v jednom letu? Pak není divu, že se cítíte vyčerpaně. Musíte si udělat čas i na chvilku klidu, takže si pusťte příjemnou hudbu a hoďte nohy nahoru. Uvidíte, že si pak na vás stavy absolutního vyčerpání jen tak nepřijdou.

Doplňte minerály

Pokud tělu něco významného chybí, může vám dát vědět právě úbytkem energie. Nezapomínejte proto na pestrou stravu. Zdůraznila bych dostatečný přísun zinku, který je zásadní pro imunitní systém a také odolnost vůči stresu. Najdete ho například v slunečnicových semínkách nebo hnědé rýži. Důležité je také železo, jehož nedostatek může způsobit pořádnou vyčerpanost. Dopřejte si kvůli němu  třeba játra nebo hovězí.

Správně spěte

Snažte se chodit spát ve stejnou hodinu a neubírejte tělu čas na regeneraci ponocováním. Ráno vstávejte pomalu, aby se organismus mohl nastartovat. Dejte si pozor, aby bylo v ložnici vždy vyvětráno.

Pozor na prochlazení

Když v zimě tělo neudržujete v teple, musí na zahřátí vykládat velké množství energie, které vám následně bude chybět. Takže na sebe šálu, rukavice a hlavně čepici. Devadesát procent tepla odchází právě hlavou!

A co ne? Sladkosti a tučné potraviny, které se o ospalost zaručeně postarají. Stejně tak energetické nápoje, o jejichž funkci se dá pochybovat, ale jisté je, že obsahují naprosto vražednou dávkou cukru.

Tím nejdůležitějším zdrojem energie ale určitě je dělat zkrátka to, co vás baví.

1 Comment

Přidat komentář