Tipy, jak zrychlit metabolismus

Stále počítáte kalorie, s každým tučnějším jídlem jdou kila nahoru  a na svíčkovou si raději necháte zajít chuť? Pak bude problém pravděpodobně schovaný ve fungování vašeho metabolismu. Právě dobře pracující metabolismus  může být významným mezníkem mezi jedlíkem s postavou  jako proutek a člověkem s nadváhou, který přitom svou stravu pečlivě hlídá. Dnes si proto řekneme pár tipů, jak můžete svůj metabolismus nastartovat. Některé z nich sama využívám a přijde mi, že fungují. Důkazem může být třeba prales chilli papriček na našem parapetu:)

Pijte

Dostatek tekutin je naprosto klíčový. Dehydratovaný organismus spaluje daleko pomaleji. Největší podíl na vašem pitném režimu by měla tvořit čistá voda. Zkuste každou hodinu vypít skleničku, určitě se to vyplatí. Dobrý je ale také  neslazený zelený čaj, který zvyšuje metabolismus tuků.

Snižte teplotu

Jakmile je vám zima, tělo musí začít pracovat, aby se zahřálo. Lidé, kteří jsou na nižší teploty zvyklí proto spalují kalorie rychleji – jejich organismus totiž generuje více tepla. Určitě se proto ale nemusíte stěhovat na severní pól, úplně stačí snížit teplotu o dva stupně.

Čokoláda pro rychlejší metabolismus?

Ano! Čokoláda není jen skvělé antidepresivum, ale její pravidelní konzumenti dokonce mají i nižší body mass index a v průměru váží až o 4 kila méně. Tahle pochutina totiž obsahuje antioxidant, který metabolismus povzbuzuje. Samozřejmě je ale nutné mlsat s mírou. Dopřát si můžete kvalitní vysokoprocentní čokoládu o velikosti zhruba kreditní karty.

Zázvor nebo chilli?

Nejlépe obojí! Rozžvýkaný zázvor před jídlem zažehne oheň v žaludku a spalovat po něm budete jedna radost. Chuť sice není nijak zvlášť  skvělá, ale dá se na ní zvyknout. Prospěšné je i chilli, které také zvládne metabolismus rozpohybovat. Určitě se nebojte s ním kořenit.

Spánek vám prospěje

Pokud spíte méně než 7 hodin denně, tělo produkuje větší množství hormonu ghrelinu, který povzbuzuje chuť k jídlu. Zvyšuje se i produkce inzulinu, což opět souvisí s tvorbou tukových zásob. Zkuste tedy brát spánek jako zdravou terapii a určitě ho nešiďte.

Máte chuť na sladké?

Máte stavy, v kterých byste nejraději vybrakovala celou cukrárnu? Stálá chuť na sladké může být spojená s nedostatkem zinku. Zkuste při příštím tahu na zákusky změnit směr a pořiďte si zinek v tabletách jako doplněk stravy. Třeba vás účinkem pozitivně překvapí.

Vyvážený jídelníček a bílkoviny

Vykašlete se na diety a udržujte si zdravou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Nic nedokáže metabolismus tak účinně zastavit jako dietní šoky. Naopak jezte pravidelně hodně malých porcí, což spalování opět zrychluje. Nezapomeňte si dopřávat hodně bílkovin, organismus totiž musí na jejich trávení vynakládat hodně energie.

Zkuste ocet

Ocet z jablečné šťávy je zásobárnou vitaminů a minerálů, ale navíc dokáže urychlit i trávení. U některých obézních lidí souvisí tloušťka s nedostatečným okysličováním krve. Jablečný ocet hladinu kyslíku v krvi zvýší a tím urychlí i metabolismus. Pokud ho chcete vyzkoušet, dejte si ráno dvě lžičky do sklenice vody. Chuť je trochu nezvyklá, ale určitě si zvyknete.

Hýbejte se

Najděte si sport, který vás baví a hýbejte se pravidelně. Pohybem metabolismus samozřejmě zrychlíte, navíc odbouráváte tukovou tkáň a zvyšujete podíl svalů. A o to přece jde.

Spokojená a štíhlá

Ruku na srdce. Kdo z nás občas špatnou náladu nezajídá? Čokoládová tyčinka, dortíček a svět je hned růžovější. Naučte se špatnou náladu řešit jinak. Pomůže vám třeba třezalkový čaj, který zmírňuje depresivní stavy, navíc ale i povzbudí metabolismus a vylučování žluči.

A jaký je váš recept na štíhlou postavu?

3 komentáře

Přidat komentář