Tipy na oslabenou imunitu

Období podzimních plískanic, obávaný postrach každého s narušenou imunitou, už nám zaklepalo na dveře v plné kráse. Vyhlídkově se můžeme těšit na zimu, kdy zástupy pokašlávajících v MHD nabudou na síle a pořádně tak prověří naši obranyschopnost. No schválně, kdo se může pochlubit tím, že by za celý rok nezastonal? Moc nás asi nebude, takže se rovnou vrhneme na tipy určené všem věčným marodům.

oslabena-imunita

Céčko

Stále dokola omílaný dostatek vitaminu C už někomu asi bude lézt na nervy, bez něj to ale prostě nepůjde. Souvisí s ním samozřejmě i konzumace ovoce, což byste také neměli podceňovat, nicméně se zobnutím doplňku stravy také nešlápnete vedle. Takže rychle nakapat citron do čaje, případně si to zkuste zpestřit třeba rakytníkovou šťávou, v které o céčko není nouze.

Nechoďte na lehko

Prostydnutí končetin nachlazení jen nahrává. Okrajové části těla je třeba udržovat stále zateplené, aby neměla nemoc šanci. Teplé ponožky a hlavně kvalitní boty jsou proto samozřejmostí. Stejně tak ale nezapomínejte ani na rukavice a čepici, v chladném počasí uniká významné množství tepla právě z hlavy!

Probiotika

Nebudeme zabíhat do přílišných podrobností, probiotické kultury bakterií se jednoduše výrazně podílejí na správné funkci střevní mikroflóry a jsou tak podnětem pro celý imunitní systém střevní stěny. Mají tedy nesmírný význam. Kde je najdete? Stačí se poohlédnout po kvalitním jogurtu, kefíru nebo acidofilním mléku.

Top potraviny

  • Česnek – Známé přírodní antibiotikum sice zas až tak úžasně nevoní, ale o to lépe funguje. Má velmi silné antimikrobiální účinky, takže vás může zachránit, když už na vás tak trochu něco leze.
  • Ryby – Tučnější ryby jako losos nebo makrela obsahují omega-3 mastné kyseliny. Ty mají pozitivní vliv na bílé krvinky, které právě fungují v boji proti bacilům. Co si z toho vzít? Rybou rozhodně nic nezkazíte!
  • Hlíva ústřičná – Protizánětlivá a protivirová, právě takovými přídavnými jmény se hlíva pyšní. Dokáže zabraňovat rozvoji infekcí a má i vysoké regenerační účinky. Pokud ji ještě neznáte, určitě to napravte.
  • Kustovnice čínská – Kustovnice obsahuje obrovské množství vitaminů, má i antibakteriální funkci a je to i významný antioxidant. Sice zatím není až tolik známá, ale je to rozhodně rostlina, o které ještě uslyšíme, pro zlepšení imunity jako dělaná.

Hýbejte se

Sport je důležitý pro správnou funkci celého našeho organismu. Najděte si ten, který vás bude vyhovovat a držte se ho. Být fit se zdravím úzce souvisí, pohyb je pro imunitu zkrátka zásadní. Nezapomínejte ale ani na pravidelné vycházky na čerstvém vzduchu, tělo se při nich přirozeně vyrovnává se škodlivými vlivy, takže se stává odolnější.

Pozor na teplotní šoky

Z teplého domova do mrazivých venkovních teplot, šup do přehřátého autobusu, pak zpátky do zimy a opět do vyhřáté práce nebo školy. Každodenní maraton, který nemůže skončit jinak než chřipkou. Pro tělo jsou skoky z tepla do zimy a nazpátek velkou zátěží. Zkuste se proto extrémně nenabalovat a v teplejších prostorách si vždy nějakou tu vrstvu ubrat.

Otužujte se

Otužováním v tomhle případě není myšleno skočit rovnou šipku přímo do Vltavy. Důležitá je spíš pravidelnost a postupnost, žádné extrémy! Stačí doma větrat, sprchovat se o kapánek studenější vodou, než jste zvyklí, nebo si zajít sem tam do sauny. Pár drobností, ale tělo to ocení.

Odpočívejte

Základním pilířem je především kvalitní spánek. Tělo musí mít čas na regeneraci, jinak je oslabené a snadno podlehne nemoci. Stejně tak si ale dávejte záležet i na chvilkách relaxu během dne, je důležité udělat si trochu času na sebe. Dejte si oddech od věčného poletování kolem povinností, sedněte si v teplých ponožkách s horkým čajem k pěkné knížce a jen tak lenošte, i to je součástí péče o své zdraví.

Trpíte oslabenou imunitou? Máte nějaký zaručený tip, jak nemocím odolat?

Přidat komentář