Tvar slunečních brýlí podle typu obličeje

Sluneční brýle nejsou jen praktickou ochranou očí, ale staly se i neopomenutelným módním doplňkem. A není se ani čemu divit. V létě se nám často kvůli vedru do líčení příliš nechce, takže není nic jednoduššího, než nasadit si slušivé brýle a dodat si tak na eleganci i bez dalších příkras. Výběr padnoucích slunečních brýlí ale někdy nemusí být úplně snadný a podstatnou roli hraje tvar vašeho obličeje. Dnes se proto podíváme, na co brát ohled, aby sluneční brýle vašemu typu tváře co nejlépe pasovaly.

tvar-slunecnich-bryli-podle-typu-obliceje

Výběr slunečních brýlí

Při výběru slunečních brýlí byste se měla řídit především na kvalitní ochranou před UV zářením. V tomhle článku bych se ale ráda zaměřila hlavně na správný tvar brýlí, takže si teď řekneme pár zásad, které by měly padnoucí brýle splňovat.

 • Horní obruba brýlí by měla kopírovat obočí, ale neměla by ho výrazně přesahovat.
 • Dolní obruba by měla dosahovat k lícním kostem.
 • Brýle by neměly být výrazně širší než váš obličej.
 • Důležitý je také tvar nosníku, který by měl co nejlépe kopírovat kořen vašeho nosu.
 • Pokud máte delší řasy, určitě se před koupí brýlí ujistěte, že vám nedosahují až na skla, což může být jinak dost nepříjemné.

Sluneční brýle podle tvaru obličeje

Tvarů slunečních brýlí najdete v regálech obchodů opravdu nepřeberně a během zkoušení můžete klidně zjistit, že vám sluší brýle, do kterých byste to předem ani neřekla. Přesto je ale dobré znát svůj typ obličeje a dívat se tak po kouscích, u kterých je pravděpodobné, že vaší tváři budou pasovat.

Sluneční brýle pro kulatý obličej

Kulatý obličej je prakticky stejně dlouhý jako široký. Vyznačuje se jemnými zaoblenými liniemi, často trochu baculatějšími tvářemi a naopak nevýraznými čelistmi.

Ideální pro vás budou hranaté brýle střední velikosti, mohou být i trochu výraznější, aby dodaly na ostrosti vašim jemným rysům. Nemusíte se tedy bát ani neobvyklejších geometrických tvarů, hezky mohou vypadat i špičaté „kočičí“ brýle, ale obličej trochu zeštíhlí i ty s výraznější horní obrubou nebo ve tvaru motýlích křídel. Naopak se vyvarujte kulatých obrouček a brýlí, které vám budou přiléhat ke tvářím, takže váš obličej při úsměvu ještě víc přifouknou.

slunecni-bryle-kulaty-oblicej

 • hranaté
 • kočičí tvar
 • výraznější horní obruba
 • tvar motýlích křídel

Sluneční brýle pro hranatý (čtvercový) obličej

Hranatý obličej si zjednodušeně můžeme představit jako čtverec. Poznáme ho především podle ostrých rysů, výrazných čelistí, spíše kratšího širokého čela a hranaté brady.

Dívejte se po brýlích, které váš obličej opticky zjemní. Slušet vám budou klasické oválné brýle a nebojte se ani trochu větších modelů. Vítány jsou všechny jemně působící brýle se zaoblenými liniemi, které vyváží vaše ostré rysy. Můžou vám slušet i některé zajímavé asymetrické obruby, které rozbijí ostré tvary obličeje. Vyhněte se naopak obdélníkovým tvarům brýlí a dalším modelům, které jsou příliš velké a hranaté.

slunecni-bryle-hranaty-oblicej

 • zaoblené tvary
 • větší velikost
 • žensky působící brýle

Sluneční brýle pro srdcovitý (trojúhelníkový) obličej

Srdcovitý obličej se někdy nazývá také trojúhelníkový. Dominantní je na něm široké čelo, od kterého se tvář postupně zužuje až k výrazné špičatější bradě.

Srdcovitému obličeji sluší spíše jemnější žensky působící brýle. Dívejte se  po oválnějších tvarech, skvělou volbou jsou třeba pilotky. Klidně zkuste i trochu větší a extravagantnější modely s protáhlým kočičím tvarem. Určitě vám budou sedět brýle s úplně obyčejnou horní obrubou, ale trochu výraznějším spodním rámem. Pokud takové najdete, určitě se nebojte je vyzkoušet. Naopak si dejte pozor na brýle, které mají až příliš přikrášlenou vrchní obrubu, čímž by zbytečně zvýraznily vaše širší čelo.

slunecni-bryle-srdcovity-oblicej

 • jemné zaoblené
 • pilotky
 • kočičí tvar
 • výraznější spodní obruba

Sluneční brýle pro oválný obličej

Oválný obličej je považovaný za nejdokonalejší tvar tváře. Je o něco delší než širší, vyznačuje se výraznějšími lícními kostmi a pravidelnými rysy.

Oválný obličej má tu výhodu, že mu sluší prakticky jakýkoliv tvar brýlí. Můžete si tak dovolit i zajímavé kousky, které jsou pro ostatní typy tabu. Přesto to s extravagancí úplně nepřehánějte a raději pečlivě vyzkoušejte, jaké brýle váš obličej nejlépe vyzdvihnou. Chybu můžete udělat snad jen v barvě. Sáhněte proto po modelu, který odpovídá vaší barevné typologii nebo alespoň ladí s vlasy a tónem vaší pleti.

slunecni-bryle-ovalny-oblicej

 • prakticky veškeré tvary
 • možnost experimentovat

Řídíte se při výběru brýlí svým obličeje nebo spíš tím, jak se vám brýle líbí?

Přidat komentář