Tyhle make-up triky z Instagramu raději nezkoušejte

Kdy jste naposledy potkali na Instagramu nebo Facebooku nějaký beauty trik, který vás lákal k vyzkoušení? Tipla bych si, že to nebude tak dávno. Sociální sítě nás každou chvíli zásobují virálními vychytávkami, které se snaží za každou cenu upoutat. Kontroverzní pomůcky, experimenty, neobvyklá řešení zdravotních problémů. Dovoleno je vše. Hlavně, když to zaujme. Je tu ale jeden problém. Podobné tríčky vymýšlejí lidé, kteří si často nedělají úplně hlavu s tím, zda nedoporučí něco, co by mohlo nadělat víc škody než užitku. Některé návody jsou rozhodně zajímavé a přínosné, ale je tu i dost těch, které vám můžou ublížit. Dneska se podíváme na několik beauty “vychytávek”, které vám dermatologové rozhodně nedoporučí.

Zubní niť na černé tečky

Ne, tohle opravdu není dobrý nápad. Seškrabávání černých teček špinavou nití a roznášení bakterií po pleti není ideální způsob, jak se komedonů zbavit. Seškrábnete stejně jen povrchovou vrstvu nečistot, černé tečky neodstraníte a brzo je budete mít znovu. Když zrovna nebudete mít štěstí, můžete si přivodit i akné, podrážděnou pleť a popraskané žilky.

🔪DIY trick using disposable floss picks and mouthwash. This trick helps to extract whiteheads and blackheads. This hack definitely works❗If you try it, tag me 🤗 ♥ ___________ ◾All you need is a hot towel, floss pick, and toner. ___________ 1⃣Take a towel and place it in hot water. Take the towel out and make sure it isn’t too hot. Also, make sure that the area is clean and place the towel on the problem area so that the heat will open up the pores. Do this for about 5 mins or so. 2⃣Take the disposable floss pick and drag it in a scraping motion. This option is cheaper and less likely to scar you than using a metal extractor. Be sure to not over do it. 3⃣When finished, rinse the area with a mild cleanser. 4⃣Follow up with a toner (you can use rose water, mouthwash, or your regular toner.) ❗If you have really sensitive skin don’t use mouthwash or do a patch test first. 5⃣Be sure to moisturize your nose after applying the toner. ———– Tag your bestie ♥ 👻SNAPCHAT: A_LLURE7 _____________ @hudabeauty @monakattan @alyakattan #hudabeauty #hairmakeupdiary #facemask #skincare #makeuptutorial #fashionarttut #laurag_143 #sukhimann_ #instadaily #instalike #instamood #instafashion #chico #fashion #instamakeup #indianvlogger #indianblogger #desibeautyblog #hudabeauty #allmordernmakeup #melformakeup #hypnaughtymakeup #inssta_makeup #makeupfanatic1 #brian_champagne #makeuptutorial #shimycatsmua #fakeupfix #associationofbeauty #hairmakeupdiary #liveglam #laurag_143 #brian_champagne

Příspěvek sdílený Sukhi Mann (@sukhimann_),

Deodorant jako podkladová báze pod makeup

Zní to logicky. Deodorant udržuje podpaží suché a matné, takže by mohl stejnou službou prokázat vaší tváři. Ne? Ne! Deodorant ani antiperspirant na obličej nepatří. Hliníkové soli a silná parfemace vám může způsobit solidní podráždění, akné a kdoví, co ještě. Asi víte o tom, že někteří lidé se snaží přecházet na přírodní deodoranty, protože v těch klasických není složení zrovna to nej bio, co si lze představit. Do podpaží vám je samozřejmě neberem, ale na obličej opravdu nepatří.

Deodorant & bio oil?! Before any accusations this is a brand new deodorant I bought 😊 Putting a stick of deodorant on your face may sound ridiculous, but the powdery ingredients can help mattify the face. Also, some natural deodorants include mineral salts that can help dry out zits and bacteria-fighting ingredients that can also curb breakouts. Bio oil- helps diminish the appearance of scars and also helps even out skin tone @clinique 2-1 foundation shade buttermilk @lagirlcosmetics beautiful bronze to contour classic ivory & porcelain mixed for concealer and highlight @benefitcosmetics hola bronzer @anastasiabeverlyhills glow kit that glow @urbandecaycosmetics naked lip pencil & back talk lipstick from there new vice lipstick & liner collection @hudabeauty & @shophudabeauty lashes in Carmen

Příspěvek sdílený Shabnam K. Nomair 💎 (@s_hossine),

Lak na nehty na opary

Upřímně doufám, že video o překrývání oparu lakem na nehty nikdo z vás neviděl a ani ho sem přidávat nebudu. Ono totiž to video vypadá docela přesvědčivě. A zoufalí lidé s oparem dělají zoufalé věci. Naprosto to chápu. Jenže si stačí nastudovat alespoň základní informace a zjistíte, že lak na nehty je samozřejmě alergenem. Mít opar je sice hrozný, ale mít opar a kolem šílenou alergickou reakci je horší.

Wasabi jako ošetření akné

Nemám nic proti přírodní léčbě akné (tea tree olejíček umí!), ale ne, když přijde na řadu obědové menu. Neexistují žádné ověřené protizánětlivé účinky wasabi. Nula, nula, nic. V rámci tohoto doporučení sice dostanete radu, ať wasabi nenecháváte na kůži déle než dvě minuty. Ke spálenině nebo podráždění, ale může dojít klidně okamžitě. Takže wasabi raději sníst. A jinak nic.

🍚HOW TO GET RID OF WHITEHEADS IN LESS THAN 2 MINUTES WITHOUT POPPING THEM! 🍚- no more acne, no big monstrous pimples, no clusters of pimples – just smooth pimple free skin! ——great for men too who get whiteheads from shaving facial hair🍡 All you need is WASABI!🍣 ✅Apply the wasabi with a qtip to a cleansed face ‼USE AS A SPOT TREATMENT ONLY to your whiteheads and leave on for NO MORE THAN 2 MINS – DO NOT apply this on your entire face. Spicy ingredients like wasabi, cayenne, chilli pepper etc ARE NOT meant for your entire face as a mask. They can cause unnecessary pain if you use it all over, and can actually do more harm than good. I mean would you eat a spoon full of spice or just add a tiny bit for some flavour? Same concept applies when you use it topically. Theyre ONLY good for spot treatments, just like your “regular” acne spot treatments. ‼ ✅Wipe off with a clean qtip ✅WASH your face after – no cleanser 🙈the whitehead will be GONE and it will NOT turn into a big annoying pimple, and it wont spread into more pimples (which whiteheads can tend to do) 🐝*this does STING. It gets red. thats normal. its doing its job. If you have extremely sensitive skin then wipe off after 20-30 seconds* 👹IM NOT CRAZY! IT WORKS! HERES WHY: -For my sushi lovers.. do you know why wasabi is served with sushi? aside from being delicious? Its because its an ANTIBACTERIAL (for the raw fish) and also a pimples worst enemy!! -JAM packed with VITAMIN C, CALCIUM, POTASSIUM, and PHYTOCHEMICALS that can help strengthen antioxidants in your body -it stimulates and increases circulation in your skin, so when you apply it topically it helps instantly heal whiteheads and generate clear, soft, smooth, healthy skin. -promotes oxygenation of cell tissues = healthy tissues = healthy beautiful skin 👄PS. i use this as a lip plumper too – check out the demo video on my feed <3 👅 👇🏽TAG A FRIEND WHO COULD USE THIS and dont forget to LIKE THIS VIDEO TO HELP A SIS OUT FAM! 👍🏾🖤 Disclaimer: As with any skin care regimen, always do a test patch first to see if your skin is allergic to any of the ingredients.

Příspěvek sdílený Farah D (@farahdhukai),

Citron a soda na pečení k zesvětlení podpaží

Tohle je extra “chuťovka”. Jestli vás někdo naláká k vytvoření téhle směsi, stvoříte super kombo k možnému propálení pleti. Je fakt, že vypálením díry do pokožky asi skutečně dojde ke změně barvy. Najspíš to ale nebude úplně to, co čekáte. 😀

Závěrem radíme – nevěřte všem “super zaručeným” radám, které na internetu najdete. Než nějaký podobný experiment provedete, ověřte si informace z více zdrojů. Je možné, že blogerka ve videu bude mít zrovna štěstí, vy ho ale mít nemusíte.

 

Přidat komentář