Vitamin A – přípravky a účinky

Připadá vám, že váš krém proti vráskám nefunguje tak, jak byste si představovala? Možná je to tím, že se nezaměřujete na přípravky, v kterých jsou obsaženy ty nejlepší složky, které do pleti opravdu umí pronikat a na její stav mají vliv.  A právě mezi ty opravdu účinné omlazovače se řadí vitamin A.

Na co je vitamin A dobrý?

Výzkumníci již ve 30. letech 20. století přišli na to, že stárnutí pleti by mohlo souviset s chronickým nedostatkem vitaminu A, který je způsoben vlivem denního světla na jeho molekuly. Když totiž kůži chybí vitamin A, začínají se na ní tvořit vrásky, je matná, suchá a zvýrazní se její pigmentace. Při zevním podávání kvalitního přípravku s vitaminem A se nedostatky vyrovnají a kůže se začne chovat, jako by byla mladší. Další výhodou je, že vitamin A jako tělu přirozená látka dokáže vstupovat přímo do buněk pomocí na něj zabudovaných receptorů v buňkách.

Brzy po objevu účinků této látky se potvrdilo, že vitamin A skutečně bojuje proti stárnutí, zmírňuje tvorbu vrásek i pigmentových skvrn a pomáhá pleť zpevnit. Přitom se přišlo na to, že ze všech jeho forem je při zevním použití nejúčinnější kyselina retinová. Zanedlouho se tato kyselina stala také stavebním kamenem pro revoluční silné přípravky jako je Retin A, nebo krém Locacid. Výborné účinky se prokázaly také u krému AVST1 od firmy Environ. Sama kyselina retinová může být silně dráždivá, takže je nutné užívat jí pod lékařským dohledem. Kůže si na ni po několika měsících občasného podráždění zvykne a výsledky poté bývají oslnivé.

V čem je při výrobě přípravků s vitaminem A problém?

Problém při výrobě přípravků s touto zázračnou látkou je právě v tom, že je obtížné najít formu, která by kůži nedráždila a dala se přidávat i do volně prodejných variant a přitom si zachovala vlastnosti silných přípravků. Těmto parametrům by měl odpovídat retinyl palmitát a retinyl acetát, u nás ale přípravky s nimi nejsou téměř dostupné. V některých specializovaných salonech se občas můžete setkat s výrobky firmy Environ, které tyto požadavky velmi dobře splňují.

Jaké přípravky s vitaminem A jsou dostupné u nás?

Pokud budete hledat přípravek s vitaminem A v českých prodejnách, dívejte se po přípravcích s retinolem nebo karotenoidy. Ze značek, které jsou u nás dostupné, takové přípravky nabízí Dermacol, Vichy, Avéne, Alcina nebo Salvus.

Vichy Liftactiv Retinol Ha, péče proti vráskám

Cena: 800

Eucerin Q10 Active, regenerační noční krém proti vráskám

Cena: 499

L´Oreál Paris RevitaLift, krém na obličej, kontury a krk

Cena: 399

Avéne Ystheal+, oční krém pro prevenci a léčbu prvních vrásek

Cena: 655

Zahraniční novinky s vitaminem A

Nedávno uvedla ve Velké Británii firma Philosophy krém Miracle Worker, který obsahuje aktivní složku hydroxypinakolon retinoát, přezdívaný jako vysoce účinný retinoid (HPR), který vykazuje výborné výsledky bez podráždění.

Společnost RoC zase uvedla nový produkt Wrinkle Correxion, který obsahuje zatím nejvyšší podíl retinolu a přísady jako je kyselina hyaluronová, a biopeptidy, které tlumí dráždění.

Znalci péče o pleť ve velkém skupují ve Spojených státech přípravek Professional Pro-X Deep Wrinkle Treatment od firmy Olay.  U tohoto zázračného přípravku se prokázalo, že účinkuje stejně dobře jako průmyslově vyrobená kyselina retinová. Bylo to také vůbec poprvé, kdy se kosmetický výrobek dlouhodobě porovnával s nějakou chemickou látkou a oba dopadly stejně. Kvůli tomuto výsledku ale možná nebude paradoxně na evropský trh vůbec uveden. Podle evropských měřítek totiž výrobek, který má stejné účinky, jako látka na lékařský předpis, nemůže být pouhou kosmetikou.

Philosophy Miracle Worker, polštářky s retinolem

Cena: 61,50 libry

Roc Retin-Ox, denní hydratační krém proti vráskám

Cena: 26,99 libry

Environ AVST1, nedráždivá péče s vitaminem A

Cena: 29,95 libry

Olay Definity Colour Enhancer, krém s retinolem

Cena: 26,99 libry

Přidat komentář