Jak vybrat a nanášet rtěnku

Kouzlo rtěnky zná snad každá žena. Precizně nanesená rtěnka vyzařuje ženstvím, je esencí smyslnosti a přitáhne pohled každého muže. Víte ale, zda rtěnku nanášíte správně a znáte podstatné triky, které udělají vaše rty opravdu nepřehlédnutelné?

rtenka

 Zdroj

Výběr rtěnky

Správný výběr rtěnky je základ úspěchu. Pro běžné příležitosti je ideální mít jednu výraznější barevnou rtěnku, jednu přirozenou v odstínu podobném vašim rtům, a pokud jste příznivkyní výrazného líčení očí, pořiďte si ještě jednu nahou béžovou.

Přirozený odstín rtěnky poznáte snadno. Namalujte si odstínem pouze horní ret, a pokud bude ve stejném tonu jako váš nenamalovaný dolní ret, jen trochu sytější a výraznější, je tohle ta správná volba rtěnky pro běžné nošení.

Při výběru nahé rtěnky je základem textura. Kvalitní béžová rtěnka by měla být krémová a vláčná a nikdy nesmí být světlejší než odstín vaší pleti. Vyvarovat byste se měla také odstínů, jejichž základem je bílá, protože působí příliš mrtvolně. Ideální nahá rtěnka má spodní tony zlaté nebo narůžovělé.

S výběrem barevné rtěnky už musíte být trochu opatrnější. Podstatné je zaměřit se na tón své pleti a dát si pozor, aby se rtěnka s vaší barvou pokožky netloukla.

 • Porcelánová pleť

Pro vás jsou ideální světlé růžové odstíny, jemné tělové, nebo šťavnaté meruňkové. Z tmavších barev vám padne třeba zářivě vínová barva lesních plodů. Z výraznějších odstínů nemusíte mít strach, pouze se vyvarujte hnědým tónům, v kterých byste mohla působit příliš pobledle.

 • Olivová pleť

Slušet vám budou bronzové a jemné broskvové odstíny, rozhodně se ale vyvarujte výrazných světle růžových.

 • Snědá pleť

Sedět vám budou fialové odstíny a všechny zemité tmavší barvy. Ideální je karamel, oříšek, či švestka. Nemusíte se bát ani tmavých rudých v barvě červeného vína.

Nanášení rtěnky

1)Perfektní peeling

Luxusní vzhled rtů se neobejde bez čistého a přilnavého základu. Zvlášť dobře si na peelingu dávejte záležet při nahém líčení rtů, u kterého vynikne každá nedokonalost. Pomocí zubního kartáčku rty jemně promasírujte, poté jemnou masáž dokončete navlhčenou froté žínkou a vyživte rtíky balzámem.

2)Konturovací tužka

U Výraznější rtěnky byste neměla konturku nikdy vynechávat. Naopak při nahém líčení není třeba. Konturka má mít barvu rtěnky nebo může být o něco malinko světlejší. Obkreslete jí linie a nezapomeňte ani na vymalování celých rtů.

3) Nanášení rtěnky

Rtěnku nanášejte nejlépe tenkým štětečkem, který vám pomůže nepřetáhnout rty. Vybarvujte ústa od středu a vyhněte se koutkům. Můžete pro upevnění rty ještě poprášit sypkým pudrem a znovu přetřít.

4) Lesk

Lesk je pro nahé líčení naprostou nezbytností, jinak působí poněkud mrtvolně, ale krásně doplňuje i syté barvy. Nanášejte ho pro větší objem do středu rtů, vyhněte se koutkům a krajům. Nezkazte si líčení lepkavým nánosem. I malá vrstva lesku udělá své.

Objem

Pro efektní objem rtů je tu jednoduchá pomoc. K vymodelování plných rtů vám stačí pouze bílá konturovací tužka. Jednoduše jen veďte bílou linku nad linií vašich rtů. Budou tak působit větší a projasněnější

Další tip na žádoucí objem vám zajistí třpytivý rozjasňovač. Naneste ho malé množství nad horní ret a výsledek je zaručen.

Pro další zvýšení objemu je žádoucí nanést vrstvičku lesku na rty doprostřed spodního rtu. Odrážející světlo vám dopomůže k přifouknutí vašich rtů.

Zafixování rtěnky

Pro větší výdrž rtěnky obtiskněte nalíčené rty do kapesníčku. Zaručeně odsaje přebytečnou barvu, rtěnku zafixuje do vašich rtů a zabrání rozpíjení. Pokud chcete zvýšit efekt rtěnky, po obtisknutí aplikujte druhou vrstvu pouze do středu vašich rtů.

Kombinace rtěnky a nalíčených očí

Zkuste obrátit postup a místo prvotního namalování očí dejte přednost rtům. Pokud použijete výraznější barvu rtěnky, možná si uvědomíte, že vaše oči už vlastně líčení nepotřebují. Namalované rty mají velkou sílu. K rudé rtěnce se proto často volí nahé oči.

Naopak k rtěnce tělové barvy se skvěle hodí kouřové líčení očí, od kterého nebude rtěnka odvádět pozornost a oči tak krásně vyniknou.

Když se rtěnka rozpíjí

Rty ihned obtiskněte do kapesníčku a celé je znovu vyplňte vrstvou konturovací tužky, která barvu lépe udrží. Poté si vezměte štěteček a rtěnku nanášejte v tenké vrstvě od středu. Úplně se vyhněte koutkům a okrajům. Poté nanesenou rtěnku posypte malou vrstvou sypkého pudru, přetřete další tenkou vrstvičkou rtěnky a celek prsty jemně vklepejte do rtů.

Jak na nedokonalosti rtů

 • Úzké rty

Máte li velmi úzké rty, používejte světlé rtěnky a lesky. Konturku ve světlé barvě nanášejte za linii vašich vlastních rtů, poté přetřete vykreslený tvar světlou rtěnkou a nakonec aplikujte světlý lesk pouze do středu rtů.

 • Užší horní ret

Konturku na horním rtu veďte až za linií rtů, na dolním rtu veďte konturku po linii rtů. Pro umocnění efektu aplikujte do středu horního rtu světlý lesk.

 • Příliš plné rty

Pokud skutečně máte problém s příliš nafouklými rtíky, používejte vždy tmavší matné odstíny rtěnek, konturku veďte milimetr před linií rtů a vyhněte se světlým leskům na rty.

Kdy použít konturovací tužku

Konturku používejte vždy při použití výraznější rtěnky. Zářivé barvy potřebují dokonalý základ a přesné linie. Konturka by měla být ideálně v barvě rtěnky nebo o něco světlejší. Tužkou veďte rovnou linku po linii vašich rtů a poté jí celé rty vymalujte, což vytvoří pevný základ pro rtěnku. Naopak při líčení nahých rtů si můžete konturku odpustit. Bohatě postačí jen po nalíčení použít silnější vrstvu lesku.

Když se rtěnka obtiskuje na zuby

V tomto případě použijte jednoduchý a účinný trik. Po nalíčení si vložte ukazováček do úst, obemkněte ho rty a vytáhněte. Přebytečná barva by měla být pryč.

1 Comment

 • Petr 30.10.2017 at 13:14

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, zda u Vás na webuje možnost umístění guestpostu, čí možnost placeného umístění PR článku. Pokud ano, jaké josu prosím podmínky?

  Děkuji předem
  S pozdravem
  Petr Gálik

  Odpovědět

Přidat komentář