Jak vybrat kosmetický stolek

„Řekni mi zrcadlo, kdo je na světě i v zemi zdejší, kdo je nejkrásnější?“

V dnešním článku se nebudeme bavit přímo o zrcadlech, ale stolech se zrcadly – tedy o jedné ze základních životních potřeb všech milovnic kosmetiky.  Kosmetický stolek jsem právě aktivně sháněla a řeknu vám, že to vůbec není tak lehké, jak se zdá. Pokud se taky chystáte si toaletní stolek pořídit, snad se vám budou hodit mé postřehy.

Jak vybrat kosmetický stolek?

Při koupi kosmetického stolku se můžete vydat dvěma cestami. Buď si nechat stůl vyrobit na míru, nebo si pořídit některý z dostupných modelů. Vlastní stolek si můžete u truhláře nechat navrhnout přesně podle svých představ, nebo speciálně (například zabudovat do pracovního stolu), ale výroba bude dražší. Běžně dostupný stoleček seženete rychle a levně, jenže není tak lehké sehnat ten, který by naplnil všechny vaše představy. Na druhou stranu, modelů najdete takové množství, že vám nějaký časem jistě padne do oka.

Kde koupit kosmetický stolek?

Já se vydala cestou koupě hotového stolečku, neměla jsem totiž jasnou představu o tom, jak by měl vypadat a až když jsem ho uviděla, věděla jsem, že tohle je on. Toaletní stolky prodávají na internetu i v kamenných prodejnách. Kouknout můžete třeba na Favi, Biano, Asco, Aldo, XXXLutz, Ikeu… Hezky vám je srovná Heureka nebo Zbozi.cz. Já bych doporučila se raději se stolkem seznámit také osobně a nekupovat jen podle fotek. Výsledný dojem z něj totiž můžete mít jiný.

Vzhled

Vzhled stolečku je záležitost čistě osobního vkusu. Modelů je spoustu, možná trochu vedou bílé vintage stolky, ale dá se sehnat i zajímavý moderní stůl. Záleží, jestli chcete stolek jako pro princeznu, klasický jednoduchý, nebo extra moderní kus.

 • Moderní, nebo vintage?

Materiál

Materiál je u koupě nábytku naprosto zásadní. Ideální je dřevo nebo masiv. Nemusí být špatné se třeba i ujistit, že jsou nožky stolku na pojistných matičkách, aby se brzy nerozjížděly.

 • Z čeho je stůl vyroben?
 • Je dostatečně bytelný?

Osvětlení

V některých toaletních stolcích může být osvětlení již zabudováno.Jinak popřemýšlejte, jak budete stůl večer nasvěcovat, například LED světla teď hodně “frčí”. Nebo můžete jako já vsadit na klasickou lampičku.

 • Je ve stolu zabudováno osvětlení?
 • Pokud ne, máte vymyšleno, jak ho nasvítíte?

Rozměry

Dejte si pozor, aby se vám stolek vešel do pokoje. Vím, zní to jako triviální rada, ale toaletní stolky bývají dost vysoké a pokud máte v plánu umístit ho třeba pod okno, můžete zjistit, že to nepůjde. Sehnat se dá větší stůl i drobnější stolek, záleží, kolik potřebujete při líčení prostoru a kolik na něj máte místa.

 • Větší stůl, nebo malý stoleček?
 • Sedí se vám u něj pohodlně?
 • Je pro vás deska stolu dostatečně vysoko?

Úložný prostor

Úložný prostor stolku určitě nepodceňte. Může se totiž stát, že koupíte obrovský kosmetický stůl, který vám bude zabírat půl pokoje, ale kosmetiku v něm neuskladníte. Pokud se vám do stolku kosmetika nevejde, přemýšlejte, zda se vám k němu podaří koupit nějaký ladící úložný prostor, nebo poličky.

 • Je úložný prostor stolu praktický?
 • Je v něm možné uskladnit všechnu kosmetiku, kterou potřebujete?
 • Pokud ne, máte vymyšleno, kam ji dáte?

Zracadlo

Jednou z nejdůležitějších komponent toaletního stolku je právě zrcadlo. Pokud ho tedy již nemáte koupené zvlášť. Prozkoumejte, zda je pro vás dostatečně velké, zda se dá naklápět, nebo je napevno. Pokud je stůl větších rozměrů, může se stát, že je od vás zrcadlo příliš daleko.

 • Vidíte se v zrcadle dobře?
 • Je naklápěcí?

Sedátko

Věnujte pozornost také tomu, zda je součástí ceny stolku židlička.

 • Jak je vám pohodlná?
 • Budete sedět na ní, nebo si koupíte ladící sedátko zvlášť?

Kosmetický stolek z Ikey

Já jsem nakonec koupila toaletní stolek Hemnes z Ikey. Líbí se mi, že je klasický, elegantní a i když je vintage, nevypadá jako ze zámku. Je poměrně hodně velký, ale má celkem málo úložného prostoru na kosmetiku. Proto si k němu plánuji pořídit ještě nějaké skříňky a poličky. Vzhledem k tomu nebude nejvhodnější pro někoho, kdo má doma málo prostoru. Materiál je kombinovaný, nohy jsou z masivu, deska z dřevotřísky. Na povrchu je praktická deska, z které se jakékoliv skvrny snadno odstraní. Není v něm zabudované osvětlení, takže jsem si k němu pořídila lampičku. Sedátko také nebylo v ceně, zatím jsem si pořídila malý taburet, ale nejspíš ještě dokoupím nějakou ladící židli. Jak už jsem psala výše, stůl je to poměrně velký, takže se na něm dá pracovat i třeba na počítači, ale zrcadlo je tím pádem daleko od hrany stolu. Naštěstí mám po laserové operaci už dost dobrý zrak, takže na sebe vidím. Tohle ale opravdu nepodceňte, pokud máte dioptrie na dálku.

Zrcadlo se dá upravit jako naklápěcí, nebo zabudovat napevno. Stůl se dá také upevnit ke zdi, aby se za žádných okolností nepřevrhl. Co se týče skládání věcí z Ikey… asi to všichni známe. Kdo to umí, stolek složí. Kdo ne, bude to chtít pomoc.

Co bych o něm ještě řekla? Asi to, že jsem spokojená. Bylo pro mě důležité, aby se mi stolek líbil a dělal radost. Líbí se mi moc, příjemně se mi u něj líčí a pokoj krásně zdobí.

Cena: 3990 Kč

Jaký je váš kosmetický stoleček? Podle čeho vybíráte? 🙂

5 Comments

Přidat komentář