Jak pečovat v zimě o rty

Zima není pro rty zrovna nejpřívětivějším obdobím. Zatímco vlasy schováme pod čepici a ruce do rukavic, rty zůstávají vystaveny venkovnímu mrazu, což se na nich (bohužel) dřív nebo později podepíše. A kdo by chtěl mít v kouzelném období Vánoc namísto svůdných rtů šupinatou seschlinu? No nikdo, pochopitelně. Mrkněme se proto na některé osvědčené triky a produkty, které vaše rty zvláční a rozjasní.

Domácí peeling

V drogerii jsou dnes běžně k dostání peelingy určené speciálně na rty, ale jsou to podle mě spíš taháky peněz z kapes. Mnohem levnější a rychlejší je udělat si vlastní domácí peeling. Stačí dát do mističky lžičku medu, přimíchat do ní třtinový cukr a špetku skořice, která rty prokrví. Ve sprše nebo ve vaně pak stačí směsí rty pár minut jemně masírovat. Po ošetření peelingem budou rty přirozeně lehce napnuté a vysušené – dopřejte jim proto pořádnou vrstvu vazelíny nebo obyčejného balzámu na rty, který se za chvíli vsákne a rtům dodá potřebnou vláhu.

Krémové rtěnky

Ačkoliv jsou v současné chvíli v módě spíše matné rtěnky, na zimu nejsou úplně nejvhodnější, protože vysušují. Kvůli kýženému matnému efektu obsahují totiž mnohem méně oleje a vosku než klasické krémové rtěnky. Zkuste si matné rtěnky ponechat na podzim nebo jaro a v zimě sáhněte spíš po krémovější klasice.

 

UV faktor

Patří k vaší zimní sezóně i pořádná lyžovačka? Nezapomínejte chránit na ostrém alpském slunci nejen svůj obličej, ale také rty balzámem s UV faktorem. Protože rty ožehnuté od sluníčka mít opravdu nechcete, věřte mi. Z ochranných balzámů mohu doporučit Neutrogenu nebo balzám od značky Aptonia, který má SPF dokonce 50 a vyrábí se v šikovné tyčince, která se vejde do kapsy a navíc má v sobě i krém na obličej.

Neolizovat!

Pokud jste venku a nemáte u sebe balzám, tak to úplně nejhorší, co můžete udělat, je začít si rty olizovat. Sliny, které se z povrchu rtů odpařují, obsahují totiž trávicí enzymy, které rty ještě
více vysušují. Radši si na rty dejte trochu krému (třeba krému na ruce, jen ho moc neolizujte) nebo pokud jste v restauraci, poptejte u obsluhy med, který je srovnatelný jako obyčejný balzám na rty.

Vitamíny

Opary, afty, suché koutky, šupinaté rty… za to všechno možná může nedostatek vitamínu B. Koupit si jej lze v lékárně ve formě B-komplexu, ale přirozenější je vždy dostávat vitamíny do těla skrze jídlo. Potraviny bohaté na vitamíny skupiny B jsou například: vejce, celozrnné pečivo, listová zelenina, játra, ovesné vločky nebo kvasnice. Nečekejte však, že když si jeden den uděláte ke snídaní ovesnou kaši a k obědu špenát, do rána budete mít rty jako Julia Roberts. Je to malinko dlouhodobější proces, ale už po týdnu zvýšeného příjmu byste měla vidět první pozitivní účinky.

Tak šup šup, vytuňte své rty co nejdřív, protože nikdy nevíte, koho budete letos líbat pod jmelím 🙂

1 Comment

Přidat komentář