Jak na očistnou kúru detoxikací

Detoxikace je velice diskutované a populární téma. Očistnými kúrami se pravidelně snažíme tělo zbavit toxinů, organismus nastartovat a dodat mu potřebné živiny. Detoxikační program často může sloužit také jako odrazový můstek pro změnu stravovacích návyků a zařazování zdravějších potravin do jídelníčku. Díky očistné kúře může dokonce znovu dojít k oživení přirozeného léčebného systému těla, díky čemuž detox slouží také jako prevence proti nemocem. Ale samozřejmě je opět třeba brát i tyto kúry s rozumem a rozvahou. Dnes jsem proto připravila jednoduchého průvodce detoxikačním programem.

Co je to detoxikace?

Detoxikace je zjednodušeně řečeno očista krve. Tělo běžně odstraňuje toxiny pomocí ledvin, plic, lymfatického oběhu a pokožky. Často ale některý z těchto orgánů nefunguje úplně tak, jak by měl, což vede k intoxikaci (otravě) a následují vnitřní problémy. Detox pracuje na principu oddechu orgánů, které mají díky omezení potravin, čas na regeneraci a znovu obnovení samočisticího procesu.

Jak poznat, že je pro vás detox vhodný

Očistná kúra by vám mohla pomoci, pokud pociťujete nevysvětlitelnou únavu, máte narušenou imunitu, trpíte na alergie, podrážděnou pokožku, nafouklé břicho, máte kruhy a váčky pod očima, menstruační potíže, nebo různé stavy vyčerpanosti.  Detoxikační program v takovém případě podstupte minimálně jednou ročně. Pokud totiž netrvá dlouho nebo ho nezavádíte až příliš často, je pro tělo určitě zdravý a prospěšný.

Jak začít s detoxikací

Připravte se na to, že v očistném programu se musíte vzdát kávy, cigaret, alkoholu, nasycených tuků, rafinovaného cukru a dalších chemických látek. Vše se během kúry nahrazuje přírodními alternativami. Dále je dobré při detoxu zklidnit svůj pracovní režim, snažit se myslet pozitivně a pokud možno se nestresovat.Výborným pomocníkem je proto k očistě jóga nebo meditace a relaxace.

Kolik dní očistu organismu vydržet

Existuje spoustu různých programů detoxikace. Měla byste si vybrat tu, která nejlépe odpovídá vaší fyzické a psychické zdatnosti. Pro odolné jedince je ideální sedmidenní kúra, protože organismu chvíli trvá, než se krev úplně pročistí. V tomto případě pijete 3 až 7 dní pouze čisté ovocné nebo zeleninové šťávy. Pochybuji ale, že většina z nás by při pracovním režimu něco takového zvládla. Proto je dobré jako alternativu alespoň čas od času zavést jeden detoxikační den.

Jídelníček na jednodenní očistu

Jednodenní očistu by měl zvládnout každý. Organismus při ní alespoň trochu nabere síly a pokud se to s ní nepřehání je zdravá a prospěšná.  Proto tu pro vás mám tip na ideální program právě na jeden den. Další  zdravé šťávy najdete v předchozím článku o pitném režimu.

 1. Hned po probuzení vypijte velkou sklenici vlažné vody s citronovou šťávou.
 2. K snídani si dejte opět další vodu s citronem, sklenici čerstvé ovocné šťávy a následně můžete přidat i šálek kopřivového čaje.
 3. K obědu si připravte sklenici čerstvé zeleninové šťávy (třeba rajčatovou šťávu s česnekem a mladou cibulkou) a zapijte hrnkem mátového čaje.
 4. Po pár hodinách pokračujte znovu s větší sklenicí vody s citronem.
 5. Před večeří vypijte šťávu z jablek a kiwi nebo manga s dalším šálkem kopřivového čaje.
 6. K večeři si připravte mrkvo-řepnou šťávu se sklenicí vody.
 7. Před spaním si ještě dopřejte šálek heřmánkového čaje pro dobrý spánek.

Jak jíst při detoxikační kúře

 • Jezte hodně vlákniny, hnědé rýže, organicky pěstovaného ovoce a zeleniny.
 • Ovoce a zeleninu vybírejte podle aktuálního ročního období.
 • Doporučují se hlavně ideální detoxikační potraviny jako je řepa, ředkvičky, artyčoky, kapusta, brokolice, spirulina, chlorella a řasy obecně.
 • Vybírejte si potraviny s vitaminem C, který pomáhá ničit toxiny.
 • Pijte antioxidanty jako je zelený čaj nebo lapacho.

Procedury pro podpoření detoxikace

 • Sprchujte se střídavě teplou a studenou vodou. Teplotu měňte každých 30 sekund.
 • Navštivte saunu a nechte si pročistit pokožku. Zkusit můžete také detoxikační koupel nohou.
 • Zacvičte si jógu, pomůže vám s dýcháním a uvolní tělo i duši.

 

1 Comment

Přidat komentář