Jak odstranit pigmentové skvrny na obličeji

Po létě se určitě každá z nás ráda chlubí opálenou a hladkou pletí. Přestože se již delší dobu ví, že slunění není úplně nejzdravější, většinou si ho nedokážeme odepřít. A následky? Někoho nechá sluníčko bez výraznějších nedokonalostí, ti méně šťastní ale mnohdy splácejí za hřejivé paprsky trpkou daň. Pigmentové skvrny již nejsou jen záležitostí starších generací, ale čím dál častěji se objevují i na pleti žen po dvacítce. Podívejte se, jak eliminovat jejich vznik a v případě potřeby je vybělit.

pigmentove-skvrny

Jak poznat pigmentovou skvrnu

Závažnější pigmentová skvrna je od běžné spršky pih velmi snadno rozpoznatelná. Jedná se o flíčky různých velikostí, které zůstávají na pokožce a neustupují ani v zimním období. Barva může být hnědá i černá. Důležitější je, nezaměnit pigmentové skvrny s nebezpečnými znaménky, které mohou mít za následek nádorové bujení. Je třeba stále kontrolovat, zda se se znaménky neděje něco neobvyklého a v případě podezření je pro klid duše ukázat dermatologovi.

Jak předcházet vzniku pigmentových skvrn

Nejdůležitější pro prevenci vzniku pigmentových skvrn je bezpečné slunění. Pokud víte, že jste k nežádoucí pigmentaci náchylnější, nezapomínejte nikdy na krém s co nejvyšším ochranným faktorem (ideálně 50+). Samozřejmě slunce na delší čas raději příliš nevyhledávejte.

Na vyšší tvorbu podkožního barviva mají vliv také oxidační procesy v nezdravém životním prostředí. Pravidelně je proto dobré užívat vitamin E a C. Dále je dobrý vitamin B, jehož nedostatkem mohou skvrny vznikat. Neuškodí ani užívání kyseliny listové. Pomůže vám také zelený čaj, resveratrol z vína a výtažek ze sójových bobů.

Pigmentové skvrny a hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce měla pravděpodobně na svědomí větší výskyt pigmentových skvrn u žen po dvacátém roce věku. V dnešní době gynekologové tvrdí, že moderní antikoncepční pilulky mají velice nízké dávky hormonů, které by již takový vliv mít neměly. Pokud se u vás přesto v tak brzkém věku pigmentové skvrny objeví, zvažte používání jiné ochrany a vysazení pilulek. V takovém případě totiž pigmentové skvrny většinou mizí poté, co se hladina hormonů v těle srovná.

Pigmentové skvrny v těhotenství

Stejně jako u hormonální antikoncepce jde v tomto případě o nerovnováhu hormonů, které mohou být za pigmentaci odpovědné. Ve většině případů po porodu vymizí. Pokud se stav nelepší, je možné skvrny odstranit nějakou z metod vybělení.

Pigmentové skvrny a akné

Samotné akné vznik pigmentových skvrn nevyvolává, ale s ním spojená hormonální nerovnováha a jizvičky již mohou hnědé skvrny zapříčinit. Nejlepší obranou je proto nemačkání pupínků, aby se nevytvářely jizvičky a z nich poté pigmentové skvrny. Nutná je ochrana takto citlivé pleti před slunečním zářením. Dobré je také navštívit chemický peeling, který má zlepšující stav na akné i pigmentové skvrny. Dále si dejte pozor na vybrání kvalitního přípravku na bělení, který vám nebude akné zhoršovat.

Babské rady na pigmentové skvrny

V asijském léčitelství se k bělení pleti s oblibou využívají výtažky z divoce rostoucí vrby, kadelovníku, kaštanovníku a z takary obecné. Naše babičky zase používaly k vybělení pleti citron a výluh z lékořice. Obě tyto složky se v kosmetice využívají dodnes. Ne každé pleti ale musí vitamin C z ovoce vyhovovat. Ve vysoké koncentraci totiž může přivodit citlivé pleti nepříjemné reakce. Buďte proto v tomto případě k lidovým recepturám obezřetná.

Jak zamaskovat pigmentové skvrny

Maskování pigmentových skvrn je podobné jako u pih, na jejichž maskování se můžete podívat zde . Jde hlavně o kvalitní světlejší korektor a krycí make-up, díky kterým zvládnete zázraky.

Jak vybělit pigmentové skvrny

Pokud si nejste jistá, jaké znaménko jste objevila, vždy se raději poptejte kožního lékaře. Většinu skvrn na obličeji ale můžete odstranit domácí péčí. Jen je třeba trpělivost. Flíčky mizí pomalu a první výsledky můžete zaznamenat, až po osmi týdnech. S bělením začněte v podzimních dnech, aby slunce vaše úsilí nezhatilo. Razantnější bělící metody jsou dostupné u odborníků. Patří mezi ně třeba chemický peeling nebo laser.

Kosmetika na pigmentové skvrny

Moderní přípravky na pigmentové skvrny obsahují většinou různé kyseliny. Tmavý pigment rozruší do hlubší vrstvy kůže a takto narušené shluky pigmentu rozptýlí do malých zbytků. Pleť barviva zbavují i jemným olupováním. Vracejí tak pleti jednotné zabarvení. Mezi nejúčinnější složky patří většinou tyto látky:

  • kyseliny ovocné (AHA)
  • kyselina glyková
  • kyselina aspartamová
  • kyselina salycilová
  • kyselina diová

Nejlepší kosmetika na pigmentové skvrny

Na ošetření pigmentových skvrn nešetřete. Dívejte se hlavně, zda má vámi vybraný přípravek účinné složky. Žádoucí jsou výše popsané kyseliny, přírodní výtažky, speciální zesvětlující formule a koncentráty. Samozřejmě ale nemusíte kupovat séra za desítky tisíc. Podívejte se na několik kvalitních přípravků za přijatelné ceny, které mají obstojná hodnocení.

LA ROCHE POSAY Hydratační emulze proti pigmentovým skvrnám Mela-D SPF 15, denní depigmentující péče koriguje pigmentové skvrny a sjednocuje pigmentaci. Spojení kyseliny kožové s filtračním systémem Mexoryl omezuje tvorbu melaninu.

Koupíte ho třeba tady.

HERB PHARMA Pigmentoceutical – biotechnologická emulze na pigmentové skvrny, přirozeným a nedráždivým způsobem odstraňuje pigment ze skvrn. Obsahuje účinné složky, které snižují pigmentaci na povrchu pokožky.

Koupíte ho třeba tady.

MATIS PARIS Rozjasňující emulze na pigmentové skvrny a nedokonalosti pleti Réponse Blanche SPF 20,  denní ochranná péče obsahuje speciální formuli vyvinutou pro účinné rozjasněné a zesvětlení pokožky. Postupně sjednocuje odstín pleti, kterou zároveň efektivně chrání před negativními složkami slunečního záření.

Koupíte ho třeba tady.

VICHY Korektor proti tmavým skvrnám Idealia Pro, Idealia Pro je první korektor proti tmavým skvrnám. Bojuje proti všem 5 typům tmavých skvrn: pigmentové skvrny, skvrny vzniklé UV zářením, stařecké skvrny, cévní skvrny i skvrny po akné.

Koupíte ho třeba tady.

BIOTHERM Zesvětlující sérum White D-tox, lehké zesvětlující sérum obsahuje vysoký podíl aktivních látek, které efektivně minimalizují pigmentové skvrny a sjednocují tón pleti.

Koupíte ho třeba tady.

CLARINS Protivráskové pleťové sérum Vital Light Serum, sérum pro ženy, které potřebují minimalizovat pigmentové skvrny a eliminovat ztrátu pevnosti a jasu pokožky. Sérum intenzivně bojuje proti pigmentovým skvrnám a stárnutí pokožky.

Koupíte ho třeba tady.

MAVALA Krém proti pigmentovým skvrnám, krém pro jemný a mladistvý vzhled bez pigmentových skvrn. Tento krém na ruce působí jako prevence proti pigmentovým skvrnám a zároveň redukuje viditelnost již existujících skvrn. Lehká, nemastná konzistence snadno proniká do pokožky a vytváří na ní ochranný film.

Koupíte ho třeba tady.

BIODERMA Aktivní koncentrát proti hnědým skvrnám,  aktivní koncentrát s aplikátorem v podobě pera působí proti hnědým skvrnám a naprosto respektuje citlivou pokožku.

Koupíte ho třeba tady.

Chemický peeling na pigmentové skvrny

Při chemickém peelingu dochází k odstranění povrchové vrstvy kůže a tím i melaninu. Jeho tvorbu ale peeling neovlivňuje. Přesto má toto ošetření výrazný bělící efekt. Peeling podstupujte vždy jen na kvalifikovaném pracovišti, při neopatrném zacházení totiž může dojít k podráždění a občas i zánětu kůže. Po ošetření je nutné naprosto se vyhnout slunečnímu záření. Doporučuji proto, udělat si nas zákrok čas v zimních měsících.

Intenzivní pulzující světlo na pigmentové skvrny

Intenzivní pulzní světlo (IPL) využívá světelnou energii na odstranění nežádoucích kosmetických vad. Pokud metodu několikrát opakujete, úbytek skvrn bývá znatelný.

Laser na pigmentové skvrny

Poruchy pigmentace řeší také alexandrovité lasery. Jejich paprsek spaluje nežádoucí pigment a tak dochází k vymizení skvrn. Ošetřené místo se hojí drobným stroupkem. Pro viditelný efekt je dostačující jedno ošetření. Zákrok ale nejde provádět na opálené kůži, protože by došlo k jejímu spálení. Opět je tedy dobré udělat si čas v zimě.

1 Comment

Přidat komentář