Jak rozproudit lymfu

Pokud se cítíte často unaveně, občas vás potrápí oteklé nohy, bolest v zádech, nebo nepříjemná migréna, za problémy může stát blokáda lymfy. Správně proudící lymfatický systém nás zbavuje toxinů a organismus tak udržuje svěží a správně fungující. Léto je příhodné období na celkovou inventuru vašeho zdravotního stavu a na lymfu by se při tom nemělo zapomenout.

Jak funguje lymfatický systém?

V lidském těle fungují dva cévní systémy- krevní a lymfatický. V lymfatických cévách proudí čirá nažloutlá tekutina, které se říká lymfa (nebo také míza). Vzniká z přebytečné tkáňové tekutiny, která omývá v těle každou buňku. Pohyb lymfy je zajišťován hlavně pohyby svalových skupin v okolí lymfatických cév. Lymfa putuje do lymfatických uzlin, kde se poté zbavuje všech nežádoucích látek a toxinů. Tento systém je pro organismus velice důležitý, pomáhá totiž tělu zbavovat se nebezpečných zplodin, virů, bakterií, ale i látek podporujících zhoubné bujení.

Jak poznat poruchy funkce lymfatického systému?

Příznaky poruch lymfatického systému jsou nejdříve velmi nenápadné. Může se jednat o občasné otoky nohou. Článek, jak si s otoky poradit najdete zde. Mezi další problémy patří migréna, bolest zad, kloubů, nebo páteře. Časté je zhoršení stavu pleti projevující se jako akné, celulitida, nebo rozšířené póry. Někdy se vyskytne i problém s játry, kterými denně proteče kolem 1-2 litrů lymfy. Můžete se také stát náchylnější k infekčním chorobám, lymfatický systém má totiž také podíl na fungování imunity.

V pozdějším stádiu poruchy lymfatického systému se začínají přidávat problémy s přetrvávající nateklostí. Většinou se jedná o otoky břicha, které jsou mylně přičítány na vrub otylosti a otoky očních víček. V další fázi dochází k zduření mízních uzlin, ve kterých se hromadí toxiny.

Jak lymfu rozproudit pohybem?

Vzhledem k tomu, že lymfa je uváděna do pohybu hlavně svaly, nejlepší pro správnou funkci systému je tedy pravidelný pohyb. Když se hýbete, lymfa proudí, v opačném případě stagnuje. Vhodné jsou posilovací cviky například hluboké výpady, zanožování a výkopy. Vyzkoušet můžete i sedy-lehy, kliky, nebo skákání přes švihadlo. Pokud chcete raději vyrazit na čerstvý vzduch, vsaďte na kolo, běhání, nebo delší chůzi. Chybu neuděláte ani pravidelným plaváním.

Jak rozproudit lymfu správnou stravou?

Pro dobrý tok lymfy je důležitá také zdravá vyvážená strava. Ideální je jídelníček plný čerstvého ovoce a zeleniny. Pomoci mohou i doplňky stravy. Výborné například silice jalovcového původu, které podporují vylučování toxinů a tak uvádějí do chodu lymfu. Dobré výsledky má také rozmarýn, nebo pačuli. Na poruchy lymfatických žláz se také velmi osvědčil svízel syřišťový, který má velmi dobrou očistnou schopnost i pro játra, ledviny a slezinu, při problémech s lymfou se doporučuje pít každé ráno čaj ze svízele. Ideální je zajít si do bylinkářství pro směsi určené přímo pro posílení lymfatického systému.

Přípravky na zlepšení funkce lymfatického systému

Ryor Lymfodren sypaný, lahodný čaj, který pročistí lymfatický systém, zlepší kvalitu pleti a detoxikuje organismus.

Cena: 50

Topvet Lymforegen čaj, příjemný bylinný čaj podporující lymfatický systém. Pomáhá proti otokům a  s vyplavováním škodlivin ven z těla.

Cena: 50

Heel Lymphomyosot , homeopatické kapky na zlepšení funkce lymfatického systému. Kapou se do čisté vody, kterou poté přes den popíjíte. Pomáhají organismus pročišťovat.

 Cena: 160

Topvet Lymforegen gel, masážní gel vhodný na problémy způsobené potížemi s lymfatickým systémem. Výborný je hlavně na těžké nebo oteklé nohy.

Cena: 100

Lymfatická masáž (Lymfodrenáž)

Uvést lymfu do správného chodu můžete i velmi příjemným a uvolňujícím způsobem v podobě lymfatické masáže. Jejím cílem je rozproudit tok lymfy v podkoží. Provádí se jemným mírným tlakem po sobě jdoucími hmaty. Zlepšuje obranyschopnost, odbourává pocit únavy, pomůže k zlepšení stavu celulitidy a stavu pleti. Dobré výsledky má ale také u vážnějších nemocí jako je chronická žilní nedostatečnost, poúrazové stavy, při cukrovce, osteoporóze, mozkové mrtvici, nebo u chronických migrén. Doporučuji lymfatickou masáž obličeje a dekoltu, která je velice příjemná a zaručeně vás uvolní. Existují i masáže k rozproudění lymfy prováděné přístroji, ale samozřejmě je lepší svěřit se do péče odborníka, který masáž přizpůsobí vašemu stavu.

Cena: 500-1000

Přidat komentář