Jak srovnat nízký tlak – domácí léčba

Když ráno vstanete z postele, zatočí se s vámi celý svět? Pak je pravděpodobnou příčinou nízký tlak. Nejedná se sice o nemoc v pravém slova smyslu, přesto může být nízký tlak nepříjemným problémem. Poznáte ho podle pocitů na omdlení, únavy, pobledlé tváře a ledových končetin. Podíváme se, čím si můžete ulevit a tyto příznaky zmírnit i domácí samoléčbou.

Po padesátce se problém srovná

Nízkým tlakem trpí především mladé ženy do třiceti let. Hodnoty krevního tlaku totiž s přibývajícím věkem stoupají. Máte tedy reálnou šanci, že se problémů se závratěmi po padesátce zbavíte. Na lékaře příliš nespoléhejte. Léky na nízký tlak totiž téměř nejsou. Určitě vás ale potěší, že si s tímto problémem můžete poradit sama. Velkou odpovědnost za krevní tlak totiž nese náš životní styl. Existuje celá řada preventivních opatření, které problémy zmírní.

Pijte

Důležité je udržovat pitný režim a to především v létě. Na dostatečný příjem tekutin nezapomínejte. O pitném režimu se dočetete více zde. Jednu sklenici vody si dejte hned po ránu. Proti nízkému tlaku dobře funguje i ranní šálek slabé kávy, pokud je zapitý dostatečným množství vody. Zkusit můžete i černý slazený čaj.

Dopřejte si vitamíny a minerály

Velkým pomocníkem je také dostatečný přísun vitaminu C, který přispívá k zvýšení krevního tlaku. Do jídelníčku proto zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu. Bohaté na vitamin C jsou třeba pomeranče, citrony, limetky, grepy, papája, černý rybíz, jahody, kiwi, brusinky, ale také rajčata, brokolice, petržel, brambory, květák nebo kedlubna.

Lidem s nízkým tlakem prospívá i zvýšený příjem sodíku, takže si můžete jídlo i mírně přisolit, ale vzhledem k dalším orgánům to nepřehánějte. Pomůže vám taky zinek, který je obsažený v hovězím, vepřovém mase, mořských plodech, vejcích, pšeničných klíčcích nebo luštěninách.

Žijte zdravě

Rozdělte si jídlo do několika menších porcí. Ráno si dopřejte snídani bohatou na bílkoviny. Jako jsou vejce, sýry, nízkotučné jogurty, tvaroh a celozrnný chléb.

Zapomeňte také na prudké pohyby při vstávání a snažte se, aby mělo tělo stálý přísun kyslíku. Pravidelně proto větrejte a ideálně i spěte s otevřeným oknem. Ráno si dejte střídavě teplou a studenou sprchu, která vás nastartuje.

Nepodceňujte bylinky

Pomoci vám mohou i některé bylinky a koření. Vyzkoušejte ostropestřec mariánský, kopřivu, rozmarýn, lékořici, zázvor, ženšen nebo chili. Koupíte je v lékárně nebo prodejně se zdravou výživou ve formě čajů, olejů, extraktů a dalších potravinových doplňků.

Osvědčeným receptem na nízký tlak je rozmarýnové víno, které si můžete snadno vyrobit i doma. Smíchejte jeden litr suchého bílého vína a zhruba 100 gramů sušených rozmarýnových lístků. Nechte alespoň 5 dní odstát a při potížích užívejte jednu malou sklenku.

První pomoc

Pokud se vám během dne zatočí hlava, neprodleně si lehněte a pokud je to možné, podložte si nohy. Jestliže stojíte ve frontě, rozkročte se a zhluboka dýchejte. Očima se přitom zaměřte na jedno konkrétní místo před sebou. Dobré je také chytit se nějakého opěrného bohu a střídavě pokrčovat nohy.

Sportujte

Najděte si sport, který vás baví a zároveň se vám při něm pořádně rozrpudí krev. Vhodný je například běh, plavání, jízda na kole, ale třeba i pravidelné procházky. S pohybem začínejte hned ráno a to pomalým protahováním. Pomůže vám i pár dřepů u otevřeného okna, nebo ranní projetí na rotopedu.

Léčba vůněmi

Při nízkém tlaku pomáhá také aromaterapie.  Stačí jen pár kapek vhodného oleje do aromalampy. Dobré jsou oleje s povzbuzujícími účinky jako je rozmarýn, černý pepř, jalovec, skořice, zázvor, nebo vavřín.

Přidat komentář