Nejlepší světlý makeup pro bledou pleť

Světlý makeup pro bledou pleť. Je to docela oříšek, že? Jestli světlou pleť máte, tak určitě víte, že vybrat správnou barvu makeupu není vůbec snadné. Zvlášť před pár lety byla situace docela kritická a nejsvětlejší odstíny makeupů se k nám vůbec nedovážely. Proč? Žijeme v zemi, kde je převaha žen s bílou pletí, o blondýnky, zrzky, ani bledé černovlásky není nouze. A nabídka makeupů připomínala spíš situaci někde v Africe. Teď trochu přeháním, ale stížností na výrobce v tomto ohledu jste si mohli přečíst spoustu. Jedno z vysvětlení, které jsem zaznamenala na ofiko stránkách dodavatele (omlouvám se, ale už si skutečně nepamatuji, kdo to byl a budu ráda, když mi někdo, kdo tuhle kauzu zaznamenal, osvěží paměť) znělo ve smyslu, že zákazník je náš pán a české ženy tmavší makeupy preferují. Protože asi chtějí vypadat opálenější. Že k opálenějšímu vzhledu není dobré využívat makeup, protože je to dost nepřirozené, ale raději brozner, je už vedlejší. Raději to nevysvětlíme a přestaneme to dovážet, takže všechny budeme nuceně vypadat jako pomeranče.

Naštěstí se tahle strategie neosvědčila a situace je už podstatně lepší. Naučily jsme se, že makeup musí být v souladu s barvou naší pleti, dorazily k nám nové kosmetické značky a nejsvětlejších odstínů makeupů u nás přibylo. Vybrat opravdu světlý makeup už tak není problém a i ty největší bledulky by si měly vybrat. Jaký je ale ten nej? Sama jsem majitelkou bledé pleti, takže vám moc ráda tipy na světlé makeupy představím.

Jak vybrat světlý makeup

Radit, jaký makeup bude sedět světlé pleti obecně prakticky nejde. Možná se shodneme, že jsme bílé, ale každá jsme bílá jinak. Někomu tak budou stačit odstíny v drogerii, ale na někoho budou tmavé i ty v parfumerce. Někomu bude sedět asijský BB krém, na někoho bude až příliš mrtvolný. A nakonec jsou mezi námi i bledulky skutečně naprosto bílé, které se budou muset spokojit se sypkým minerálním makeupem, případně domíchat makeup s bílým základem nebo ho zesvětlit kapkami. Přesto si tu tipy na produkty řekneme, ať alespoň přibližně víte, co by vám mohlo pasovat.

Výběr světlého odstínu

Pokud máte světlou pleť, asi víte, že máte věnovat pozornost odstínům Ivory, Porcelain a 0, 1, případně odstíny, kde se to hemží jedničkami. Ale pozor! Bývá sice pravidlem, že nejsvětlejší odstín makeupu je označen číslem 1. Někteří výrobci ale do svého řazení započítávají i podtóny pleti (studený, teplý), takže automaticky sáhnout po prvním odstínu v pořadí nemusí být vždycky to pravé. Vždy zkrátka zkoušejte. Někdy odstíny u nás dostupné začínají třeba až od dvojky nebo trojky. Ani to nemusí být důvodem, proč se makeupu vyhnout. Někdy je i dvojka či trojka dostatečně světlá. A pokud ne, koukněte po jiném makeupu. Při výběru se řiďte klasicky potřebou vaší pleti, makeup nesmí sedět jen odstínem, ale i texturou. Na suchou pleť proto raději vyživující krémový a na mastnou kompaktní, který vás ještě více nezamastí.

Tipy na světlé makeupy z parfumerie

V parfumerii není, co se týče světlých odstínů makeupů, situace špatná. Nedávno k nám dorazil Dior Backstage se svým lákadlem v podobě makeupu ve 40 odstínech, kde najdou svého favorita jistě i Sněhurky. Dior ale už dříve uvedl Dior Forever 010, který je také pěkně světlý. Pěkně světlé makeupy ale najdete třeba i u Bobbi Brown a Lancome. MUFE HD 115 je také světlounké a Estée Lauder Double Wear zase může být příkladem na silně krycí makeup s dostupným velmi světlým odstínem.

Tipy na nejlepší světlé makeupy

Dražší světlý makeup pro smíšenou a mastnou pleť 

 • Bobbi Brown Long Wear Even Finnish Compact Foundation odstín 01 Porcelain – kompaktní makeup, který se hodí, pokud jste hodně světlá a zároveň jste majitelkou mastnější nebo smíšené pokožky

Dražší světlý makeup pro suchou pleť 

 • Shiseido Sheer and Perfect odstín 100 – krémovější  makeup s lehkou strukturou a možností vrstvit krytí

Tipy z lékárny

Při hledání světlého makeupu v lékárně koukněte třeba na odstíny u La Roche Posay, Vichy a Avéne.

 • Aknecolor – Pokud máte akné, mohu z lékárny doporučit Aknecolor light. Nesedí každému, ale na bodové zakrytí akné a lehkou léčbu se mi osvědčil. Světlý je dostatečně. Pouze nedoporučuji používat ho na celou pleť, to působí jako maska. Je daleko lepší pouze jako korektor.

Tipy na levné světlé makeupy

Při výběru světlého odstínu makeupu v drogerii si velmi dobře vede Dermacol.

 • Dermacol Makeup Cover je k dostání světlý, ale hodně krycí, skoro se spíše hodí používat ho jako korektor.
 • Dermacol 24h Dlouhotrvající makeup je lehčí a k dostání v nulce, takže pro světlou pleť ideálka.
 • Dalšími drogerkovými oblíbenci jsou třeba Max Factor Lasting performance Ivory beige 101 a Rimmel Lasting finish 100 Ivory.

 

Makeup pro hodně světlou pleť

Korejské BB krémy jsou něčím, co nejde při hledání světlého makeupu nevzpomenout. Spojují pečující funkci s tou krycí. Už jsem psala článek o tom, jak je sehnat, ale taková Missha už se snadno nakupuje i u nás. Obecně jsou to jedny z nejsvětlejších makeupů, jaké se dají najít.

 

Tip: V případě skoro bílé barvy pleti vyzkoušejte sypké minerální makeupy, které jsou maximálně světlé.

Stále moc tmavý makeup?

Co dělat, pokud se vám kterýkoliv makeup zdá moc tmavý? Nebo jsou ty vaše příliš tmavé a nový si prostě pořizovat nechcete? I to má řešení a nemusíte hned do divadelních potřeb. Jsou přípravky, které umí odstín makeupu zesvětlit. Zesvětlovací kapičky, které zesvětlí barvu jakéhokoliv vašeho makeupu Prime and Fine teď najdete třeba v sortimentu Catrice. Čistě bílý makeup, který můžete smíchat s jiným makeupem a vytvořit si tak ideální odstín nabízí llmasqua a jmenuje se Rich Liquid Foundation v odstínu 100. Čistě bílý makeup ale naleznete i u jiných značek, třeba u MAC.

Máte světlou pleť? Jaký makeup je vaším oblíbencem? 🙂

2 komentáře

 • Jana 29.7.2018 at 17:02

  Zrovna u Acnecoloru mě to opravdu mrzí, ale většinu roku je na mě moc oranžový, ač nejsem jako stěna.

  Odpovědět

  • Karol 29.7.2018 at 23:11

   Jani, nemáš spíš ten tmavší odstín? Nebo opravdu ten light ti jde do oranžova? Jsou pořád bohužel jen dva dostupné odstíny, tak je fakt těžké, aby sednul. Ale ten light je na mě zase spíš do šeda a přijde mi docela dost světlý🤔

   Odpovědět

Přidat komentář