Silikony v šampónech

Silikony v přípravcích na vlasy jsou v dnešní době hodně diskutovaným tématem.

Pomalu si totiž začínáme uvědomovat, že ne všechno, co v dobrém mínění vlasům dopřáváme, jim skutečně prospívá. Určitě spousta z nás už proto nenaletí každé reklamě a začínáme se opravdu zajímat, co je pro naše vlasy dobré. Na druhou stranu ne všechny silikony jsou vlasům na škodu a není proto nutné zavrhnout veškerou kosmetiku bez certifikátů přírodního složení. Dnes se podíváme na hlavní věci, které byste o silikonech měla vědět.

Co jsou to silikony

Silikony jsou organické sloučeniny křemíku a mají v našem životě skutečně rozsáhlé uplatnění. Určitě je znáte jako oblíbené silikonové implantáty, ale uplatňují se také v různých formách pro izolaci a utěsnění. Kromě toho se vyskytují i v naprosté většině šampónů. Poznáte je podle koncovek, na které tyto sloučeniny končí.

  • cone
  • thicone
  • thiconol
  • siloxane
  • silane

Jaké jsou druhy silikonů

Všechny silikony samozřejmě nemají stejné vlastnosti a tak ani nepůsobí stejně na vlasy. Silikony můžeme dělit na nerozpustné ve vodě, částečně rozpustné ve vodě a rozpustné ve vodě.

Silikony ve vodě rozpustné

Se silikony ve vodě rozpustnými žádné zvláštní problémy nejsou a vlasům nijak zvlášť neuškodí. Po nanesení šampónu vlasy uhladí a po namočení se z vlasů jednoduše uvolní. Tyto silikony najdete ve většině profesionální dražší kosmetiky z lepších kadeřnictví. Přesto doporučuji i tyto přípravky střídat s přírodním šampónem, aby si vlasy odpočinuly. Uvedeme si tu hlavní příklady. Pokud na šampónu najdete jiný silikon, půjde už tedy pravděpodobně o silikon horší.

  • Dimethicone Copolyol
  • Hydroxypropyl
  • Lauryl Methicone Copolyol
  • Polysiloxane

Silikony ve vodě částečně rozpustné

Částečně rozpustné silikony stojí na pomezí. Zbavit se jich lze, ale vymývání je přesto zdlouhavé. Většinou je zapotřebí speciální peelingový šampón, kterým silikony vydrhnete. Nejsou tedy takovým problémem, protože je můžete odstranit. Přesto čím větší silikonovou vrstvu si vytvoříte, tím hůře se jí budete zbavovat. Uvedeme si tu některé z nich.

  • Amodimethicone
  • Behenoxy Dimethicone
  • Cyclopentasiloxane
  • Cyclotetrasiloxane
  • Stearoxy Dimethicone

Silikony ve vodě nerozpustné

Nejhorší silikony jsou právě ty ve vodě nerozpustné, které vlas obalují a dostávají se z něj jen velmi těžko. Bohužel se používají velice často a je jen málo přípravků na vlasy, kde tyto silikony nenajdete. Určitě je odhalíte ve většině přípravků z drogerie. Patří mezi ně například nejznámější silikon Dimethicone. Uvedeme si tu několik z nich.

často najdeme v šampónu silikonů i víc, zde vidíte kombinaci částečně rozpustného a nerozpustného

  • Dimethicone
  • Dimethiconol
  • Cetearyl Methicone
  • Cetyl Dimethicone
  • Diphenyl Dimethicone
  • Phenyl Trimethicone
  • Simethicone
  • Stearyl Dimethicone

Jak působí silikony na vlasy

Určitě znáte reklamy na běžné šampóny, kde modelka pohazuje závojem lesklých a krásných vlasů. A podobné vlasy při prvním umytí silikonovým šampónem pravděpodobně budete mít také. Silikony totiž vyhlazují nerovnosti na vlasu a tím i zvyšují jejich lesk. Při občasném mytí tak můžou i chránit proti poškození. Říkáte si, proč se tedy mluví o škodlivém vlivu silikonů. Problém je totiž v opakovaném používání přípravků. Silikonová vrstva vlasy čím dál tím víc obaluje a postupně tak na vlasech vzniká obal, který zamezuje přístupu vody a dělá vlasy křehčí a lámavější. Vlasy postupně přestávají vypadat hezky a viditelně ztrácí kvalitu.

Jak působí silikony na pokožku hlavy

Ještě větší problém ale může nastat při působení silikonů na pokožku hlavy. Silikony na ní opět vytvoří vrstvu, což může způsobit problémy s lupy, mastnými ale i suchými vlasy a dokonce i s padáním vlasů. Na odolnější pokožce se tyto problémy nemusí projevit, ale pokud jste citlivější a lupy se u vás objevují, může být příčina právě v silikonovém šampónu.

Jak odstranit silikony z vlasů

Pokud vám silikony na vlasech zanechaly stopy a ty teď vypadají opravdu nekvalitně a zničeně, je třeba je z vlasů dostat pryč. Jde to samozřejmě velice těžko. Zkuste sulfátový šampón nebo si pořiďte speciální peelingový šampón (např. Pre cleanser od Harologi). Zaměřte se na etiketách na hloupkově čístící šampóny (Deep cleansing) a pátrejte po těchto složkách Sodium a Ammonium Lauryl/Laureth Sulfat, Sodium C14 – C17 nebo Alkyl Sulfonat. Oblíbené babské rady doporučují zředěný octový roztok, nebo roztok sody smíchaný s vodou.

Šampóny bez silikonů

Výrobci většinu šampónů bez silikonů vyzdobí nějakou etiketou, která o této jejich přednosti vypovídá. I v drogerii jistě najdete pár takových kusů. Pozor ale na velmi levné šampóny, v kterých jsou silikony nahrazeny alkoholem, který může být pro citlivou pokožku dráždivý, to už opravdu radši volte silikonový šampón. Úplnou jistou máte u přírodních šampónů označených certifikáty přírodní kosmetiky, které najdete tady. Takové šampóny seženete i v drogerii (Alverde, Alterra). Samozřejmě dobré je porozhlédnout se i na internetu, značek přírodní kosmetiky najdete již opravdu hodně. Například zde se můžete podívat na zajímavou přírodní kosmetiku Lush. Další alternativou jsou samozřejmě i bio krámky.

Používat nebo nepoužívat přípravky se silikony

Šampóny se silikony byste určitě neměla používat stále. I když jste odolnější a silikony na vás vliv nemají, měla byste občas nechat vlasy odpočinout od chemie a prostřídat šampón z drogerie s nějakým přírodním. Cenově jsou na tom velice podobně a vlasům to jistě prospěje. 

Pokud máte pocit, že vaše pokožka hlavy je podrážděná, tvoří se na ní lupy a vlasy jsou podivně zplihlé a bez života, doporučuji silikonový šampón úplně vyměnit za přírodní nebo alespoň profesionální přípravek s rozpustnými silikony.

Silikony zkrátka najdete skoro v každém šampónu a nemyslím si, že je třeba se jim naprosto vyhýbat. Občas můžete využít hezkého vzhledu, který vlasům krátkodobě přinášejí. Přesto ale doporučuji používat ve větší míře přírodní přípravky nebo kvalitnější šampóny s rozpustnými silikony. Jsem možná trochu zaujatá, protože mým vlasům nedělají silikonové šampóny vůbec dobře. Přesto jsem slyšela několik majitelek zdravých vlasů mluvit o silikonových šampónech pochvalně, takže jde opět také o individuální potřebu vašich vlasů.

Přidat komentář