Zešedivění vlasů – co ho způsobuje, jak šedivění zastavit a šediny zakrýt?

Stejně jako vrásky jsou šedé vlasy přirozeným znakem stárnutí – a je jasné, že s tím není naprosto nic v nepořádku. Je to zkrátka součást života. Ale pokud jste někdy uvažovali o tom, co vlastně způsobuje změnu barvy vlasů a zda se s tím vůbec dá něco dělat, nejste sami… Trichologové (a nejenom oni) se tímto tématem podrobně zabývají. Vysvětlují procesy, které za šedivěním vlasů stojí, objasňují, co je vyvolává a také, zda je možné šedivění nějak ovlivnit a zpomalit. Pokud vás šedivění vlasů zajímá – tohle potřebujete vědět!

Kdy máme čekat, že nám vlasy zešednou?

Většina žen najde prvních pár šedých vlasů kolem třicítky. V padesáti letech už můžete čekat, že bude mít šedou barvu asi polovina všech vašich vlasů.

Proč vůbec vlasy šediví?

Na první pohled šedé vlasy bývají kombinací vašich normálních vlasů a vlasů, které ztratily pigment. Vlasy se zbarví do bíla, když se zastaví tvorba pigmentových buněk zodpovědných za jejich barvu (melanin).

Je možné zpomalit rychlost vzniku šedivých vlasů?

Rychlost zešednutí mohou do určité míry ovlivnit nutriční a hormonální faktory, stejně jako stres. Obecně je ale predispozice k rychlejšímu nebo pozdějšímu zešedivění dána geneticky. Můžete se tedy příkladně stravovat a snažit se vyhýbat přílišnému stresu. Genetika je v tomhle ohledu ale rozhodující, takže se zešedivěním příliš nehnete.

Zešednou vlasy u některých lidí rychleji?

Jak už jsme se zmínili – rychlost šednutí vlasů je do velké míry dědičná. Pokud tedy vaši rodiče začali šedivět brzy, je pravděpodobné, že to u vás bude podobné. Předčasné zešednutí vlasů ale mohou způsobit také různé nemoci jako je cukrovka, anémie nebo problémy s štítnou žlázou.

Co bychom měli jíst pro udržení zdravých vlasů?

Nutriční faktor při šedivění vlasů sehrává sice slabší, ale stále významnou roli. Vlasy se skládají z proteinů (keratinu), které jsou pro silné a zdravé vlasy velmi důležité. Vyplatí se proto do jídelníčku zařadit potraviny jako vejce a ryby, které jsou dobrým zdrojem prvotřídních proteinů. Běžným problémem bývá také deficit železa, vápníku, zinku, vitamínu D, B12 a B6, takže je důležité jíst potraviny, které tyto vitamíny obsahují. Pokud preferujete vegetariánství/veganství, zaměřte se na kvalitní doplňky stravy.

Jak zakrýt šedivé vlasy?

Pokud se již s šedinami potýkáte a toužíte je zakrýt, je jediným řešením začít vlasy barvit. Přeliv ani například přírodní henna často nebývají příliš efektivní, takže to chce opravdu klasickou barvu. Když se blížíte do věku, kdy již vlasy začínají ztrácet pigment a šediví, doporučuje se přejít na lehce světlejší barvu, než vás zdobila doposud. Nejen, že vás s přibývajícími lety méně “tvrdá” barva omladí, ale takový lehký melírek může opticky bílé vlasy hezky vykrýt. Pokud jste tedy byla majitelkou havraní černé, zkuste postupně přejít na tmavě hnědou s lehounkým promelírováním a podobně. Budete působit mladší a šedivé vlasy nebudou tolik nápadné.

První pomoc na zakrytí šedivých vlasů

Pokud jste zrovna ve fázi mezi barvením a potřebujete akutně nějaký ten šedý vlásek zakrýt, můžete si pořídit třeba řasenku na vlasy nebo vlasový korektor. Ty se vyrábí v barvách podobné vašim vlasům, bílé vlasy jím manuálně nabarvíte a do dalšího umytí tak šediny relativně zakryjete. Samozřejmě to není nic na pravidelnou údržbu, je to spíš SOS pomůcka, když opravdu není zbytí. Podobným způsobem můžete vlasy nastříkat třeba tmavším barevným sprejem, který se při mytí také vymyje.

Přirozená krása šedých vlasů

Většina žen šedé vlasy zakrývá barvením. Postupně ale přibývá i těch, které své šedé vlasy nosí s pýchou. Navíc šedá i bílá je trendy i u mladších slečen a nabarvování na šedo zkrátka “frčí”. Můžete tedy popřemýšlet i nad tím, zda zakrývání šedin opravdu potřebujete a zda by vám neslušelo jejich barvu v kadeřnictví jen trochu přikrášlit.

Přidat komentář